Trwa druga edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie". Podczas wczorajszej zbiórki przed dworcem Gdańsk Główny zebrano niemal 10 litrów krwi. Tym samym udało się pobić ubiegłoroczny wynik w tym mieście.

Gdańsk Główny to już piąty dworzec, na którym w tym roku Fundacja Grupy PKP, spółki Grupy PKP i pozostali partnerzy organizują akcję zbiórki krwi. Do tej pory w ramach akcji „Kolej na Ciebie" krew oddało ponad 100 osób, co dało w sumie prawie 50 litrów krwi. Jeszcze w tym miesiącu odbędą się dwie kolejne zbiórki –krwiobusy pojawią się przed dworcami Bydgoszcz Główna (23 sierpnia) i Wrocław Główny (29 sierpnia).

Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Na oddanie krwi trzeba przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety i środków antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Konieczne jest też wyeliminowanie papierosów i alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

W regionalnych centrach krwiodawstwa cały czas brakuje krwi, w okresie wakacyjnym honorowe krwiodawstwo spada nawet o jedną trzecią. Dzięki takim akcjom jak „Kolej na Ciebie – uratuj życie!", w czasie wakacji udaje się zmobilizować większą liczbę krwiodawców. Zachęcamy do udziału w akcji!

Harmonogram kolejnych zbiórek:

  • 23 sierpnia Bydgoszcz Główna
  • 29 sierpnia Wrocław Główny
  • 6 września Częstochowa Główna
  • 12 września Katowice
  • 19 września Tarnów

Fundacja Grupy PKP