Po wakacyjnej przerwie wracamy z kolejnym spacerem, który odbędzie się 13 października, wpisując się w tegoroczne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Będziemy spacerować alejkami Starych Powązek i odwiedzimy m.in. grób Władysława Stanisława Reymonta.

Fundacja Grupy PKP oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapraszają na „Spotkanie z muzą w tle”, które będzie miało formę spaceru szlakiem grobów ludzi kultury i sztuki związanych z koleją. Spotkanie poprowadzą Maria Balicka* i Marek Moczulski*. To kolejny już w tym roku spacer zorganizowany przez Fundację Grupy PKP z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Trasę spaceru styczniowego wyznaczyły groby osób związanych z Magistralą Węglową Herby Nowe – Gdynia, a czerwcowego – mogiły kolejarzy i osób związanych z koleją okresu międzywojnia. 13 października będą to mogiły pisarzy, malarzy, poetów, dziennikarzy, aktorów, którzy bądź na kolei pracowali, bądź poświęcili jej część swojej twórczości lub tak jak Władysław Stanisław Reymont - i na kolei służył jako toromistrz, i o kolei pisał w kilkunastu opowiadaniach.

  • Stare Powązki, 13 października (sobota) 2018 r.
  • Zbiórka spacerowiczów przy bramie św. Honoraty o godzinie 11.00. Spacer potrwa około trzech godzin

W trakcie spacerów przewodnicy opowiedzą o Władysławie Stanisławie Reymoncie (186-1925) – pisarzu, prozaiku i noweliście, jednym z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Niewielką część jego spuścizny stanowią wiersze. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową „epopeję chłopską” Chłopi. W okresie 1884–1888 był aktorem w wędrownych grupach teatralnych, następnie w latach 1888–1893, dzięki protekcji ojca, znalazł zatrudnienie jako toromistrz na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pracując m.in. w Rogowie i Lipcach.

Inną postacią, którą przedstawią nasi Przewodnicy, będzie Leopold Julian Kronenberg - baron herbu Strugi (1849-1937) – polski finansista, bankier i działacz gospodarczy żydowskiego pochodzenia. W 1887 r. przejął zarządzanie nad należącymi do rodziny przedsiębiorstwami, w tym Bankiem Handlowym w Warszawie i Koleją Warszawsko-Terespolską oraz Nadwiślańską. Był prezesem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Z jego inicjatywy przy Warszawsko-Wiedeńskiej Drodze Żelaznej powstał Warsztat Instruktorski, kształcący maszynistów i rzemieślników różnych specjalności. Po trzech latach Warsztat przekształcił się w trzyletnią Szkołę Techniczną w Warszawie. Dziś znaną jako „szczęśliwa siódemka” - Technikum nr 7. 

To tylko część nazwisk, jakie tego dnia zostaną przypomniane i szerzej omówione na Starych Powązkach. Zapraszamy!

*Maria Balicka, mgr filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, honorowy obywatel miasta Kobyłka, emerytowana nauczycielka Technikum Kolejowego im. inż. Stanisława Wysockiego w Warszawie, współautorka książek „Cmentarz parafii Świętej Trójcy w Kobyłce” wyd. Paprotnia 2003, „Jak to ze szkołą nie tylko w Kobyłce było” Kobyłka 2005, „Władysław Stanisław Reymont – pomocnik dozorcy plantowego, laureat literackiego Nobla” Warszawa 2005, „Kobyłka, migawki pamięci” Kobyłka 2006, autorka publikacji historycznych w prasie lokalnej i kolejowej, w tym wielu poświęconych dziejom Kobyłki, pomysłodawczyni i współorganizatorka spotkań patriotycznych i kulturalnych, rodowita mieszkanka Kobyłki, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka, siostra Marka Moczulskiego.

*Marek Moczulski, członek i współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, współautor książki „Stanisław Wysocki - pionier kolejnictwa polskiego” (2013).

Fundacja Grupy PKP