Dworzec centralny Warszawa

 

Lokalizacja

 

Dojazd

 

TAXI

 

Kasy

 

InfoDworzec

 

Biuro

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres:  00-024 Warszawa, Al. Jerozolimskie 54 ,współrzędne: 5222882 2100287
Godziny otwarcia dworca: całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki usytuowany jest w ścisłym centrum miasta, u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. W pobliżu znajduje się stacja Metra Centrum, Dworzec Podmiejski Warszawa Śródmieście a także liczne przystanki tramwajowe i autobusowe dzięki czemu, stanowi doskonały węzeł przesiadkowy. Budynek dworca oferuje bogatą ofertę handlowo usługową a ponad to sąsiaduje z CH Złote Tarasy. W okolicy znajdują się hotele, restauracje, kawiarnie.

 Dojazd

Komunikacja miejska: przystanki z których odjeżdżają autobusy i tramwaje dojeżdżające do większości dzielnic Warszawy zlokalizowane są w Alejach Jerozolimskich oraz w alei Jana Pawła II. Aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej: www.ztm.waw.pl.

 TAXI

Postój taxi znajduje się przed wejściem hali głównej dworca od strony Alei Jerozolimskich oraz od strony CH Złote Tarasy oraz od strony ul. Emilii Plater.

 Kasy

Kasy biletowe znajdują się na poziomie hali głównej oraz na poziomie -1, w galeriach handlowych dworca.
W hali głównej znajdują się kasy PKP Intercity, które są czynne całodobowo.
W galerii wschodniej znajdują się Kasy PKP Intercity, które są czynne w godzinach 8:10 - 19:30.
W galerii środkowej, znajdują się kasy PKP Intercity, które są czynne w godzinach 8:10 - 19:30.
W galerii południowej kasy są czynne całodobowo.  
Biletomaty PKP Intercity znajdują się na poziomie galerii handlowych oraz hali głównej.

 InfoDworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

 Biuro

Informacja kolejowa (PKP Intercity), znajduje się na poziomie hali głównej, w okienku 1 i jest czynna całą dobę.
Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity znajduje się na poziomie hali głównej i jest czynne w godzinach 9:10-20:30.

Miejska Informacja Turystyczna - Pałac Kultury i Nauki pl. Defilad 1 (wejście od strony ul. Emilii Plater, pomiędzy Salą Kongresową a Muzeum Techniki): tel. 194 31 (z telefonu komórkowego 22 194 31),
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Godziny otwarcia: kwiecień - wrzesień: pon.-niedz. 8.00-20.00, październik - marzec: pon.-niedz. 8.00-18.00.

 Bagaże

Przechowalnia bagażu znajduje się w galerii środkowej, na wprost wejścia do hali głównej i jest czynna całą dobę. Przerwy w godzinach: 6:20 - 7:00, 10:00 - 10.10, 14:00 - 14:20, 18:20 - 19:00.
Skrytki bagażowe znajdują się w galerii północnej, na tyłach lokali usługowo handlowych i dostępne są całą dobę.

 Usługi

Apteka, artykuły spożywcze, cukiernie, galanteria, gastronomia, kawiarnie, księgarnia, market, prasa i książki, piekarnia, lokale usługowe (bank, fotograf, GSM, kantor, kafejka internetowa, kwiaciarnia, optyk, wypożyczalnia samochodów, zakłady bukmacherskie); dziewięć bankomatów

 WC

Toaleta 24h znajduje się w galerii południowej oraz na zewnątrz hali głównej, przy okienku kasowym nr 16, pozostałe toalety czynne w godzinach 6:00- 22:00, płatne 3 zł.

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

W okolicach dworca kolejowego Warszawa Centralna bez większych problemów możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy budynkiem dworca a pieszymi, naziemnymi ciągami komunikacyjnymi wzdłuż ul. Emilii Plater oraz al. Jana Pawła II, w kierunku ul. Świętokrzyskiej. Dostępne jest przejście dla pieszych przez ul. Emilii Plater, znajdujących się na wysokości Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Najdogodniejsze wejście do Hali Głównej znajduje się od strony CH Złote Tarasy.

 Historia

Dworzec, zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, został oddany do użytku w 1975 roku i bardzo szybko stał się jednym z symboli Warszawy oraz ikoną modernizmu. Dziś Dworzec inspiruje twórców grafik, designerów i artystów. Budynek dworca to imponująca bryła o niebagatelnej kubaturze 599 996 metrów sześciennych. Hala główna dworca była już przestrzenią dla licytacji, wspólnego czytania książek i wystawy Grand Press Photo. Była zwiedzana w ramach nocy muzeów i lądował w niej wehikuł czasu. Po latach zaniedbania doceniają go również pasażerowie. Po ukończonym w 2010 roku remoncie dworzec przywitał ich nowoczesnym systemem informacji, przestronnymi pasażami handlowymi i eleganckimi lokalami usługowymi. 

 Mapa dworca

Mapa dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)