Przypominamy, że cały czas czekają na zwiedzających tajemnice i ciekawostki zapisane w historii dworców kolejowych w Warszawie, Łodzi i Gdyni. Jak to zrobić? Wystarczy się zapisać na bezpłatne oprowadzanie!

 

Druga edycja bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem pod nazwą „Polskie dworce bez tajemnic” rozpoczęła się 16 czerwca br. w Warszawie. Po bardzo dużym zainteresowaniu ubiegłorocznej odsłony tego wydarzenia zatytułowanego „Kolejowe perły architektury modernizmu”, Fundacja Grupy PKP postanowiła rozszerzyć akcję na dodatkowe miasta, czyli dworce w Łodzi i Gdyni. W tym roku będzie można zwiedzać dworce w tych trzech miastach aż do końca sierpnia br.

*Zdjęcie dworca Warszawa Centralna

 

Czego będzie można się dowiedzieć? 

Na zachętę, dzielimy się jedną z ciekawostek akurat dotyczącą Dworca Centralnego. Do budowy tego obiektu zużyto ponad 12,5 tys. ton stali, 80 tys. m² szkła oraz 100 tys. m³ betonu. W trakcie jego budowy wykopano 90 tys. m³ ziemi. 2/3 powierzchni Warszawa Centralna znajduje się pod ziemią. A jego całkowita powierzchnia wynosi około 5 ha, co można przyrównać do powierzchni 5 boisk piłkarskich. Sama hala ma mierzy 120 m długości i 84 m szerokości, a więc jest większa niż Rynek Starego Miasta.

- Od momentu pierwszej koncepcji Dworca Centralnego do ostatecznej decyzji o jego budowie upłynęło przeszło 25 lat. Jego powstanie okazało się jedną z największych inwestycji tamtego okresu. Rozwiązania architektoniczne stosowane przy budowie tych obiektów były omawiane na świecie przez architektów i konstruktorów. Potem nieco zapomniane dworce straciły swój blask, by odzyskać go przed Euro 2012 i stać się na powrót dumą stolicy. Dworzec Centralny oraz przystanki Ochota i Powiśle, wkrótce trafią na listę zabytków. Czy słusznie? O tym właśnie można przekonać się podczas wycieczki z przewodnikiem po linii średnicowej – mówi Damian Grabiński, przewodnik.

Terminy wycieczek

Wycieczki w Warszawie odbywać się jeszcze będą w każdą sobotę do końca sierpnia (21 i 28 lipca oraz 4, 11, 18 i 25 sierpnia) w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. O 10:00 przewodnik czekać będzie przy wejściu do stacji Warszawa Ochota (Aleje Jerozolimskie 58), natomiast o 12:00 przy kasach dworca Warszawa Wschodnia.

Oprowadzanie w Łodzi odbywać się będzie w każdą niedzielę do końca lipca (22 i 29 lipca) również w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. Przewodnik będzie czekać przed wejściem do dworca Łódź Fabryczna od strony ul. Jana Kilińskiego (niedaleko przystanku Rodziny Poznańskich – Dw. Łódź Fabryczna). Natomiast w Gdyni na wycieczki będzie można zapisać się na każdą niedzielę sierpnia (5, 12, 19 oraz 26 sierpnia). Tu też przewodnik oprowadzi zwiedzających w dwóch turach – o 10:00 i 12:00. Będzie czekać na zwiedzających przed wejściem głównym dworca Gdynia Głowna (od strony Pl. Konstytucji).

Przewodnicy

Znakiem rozpoznawczym przewodników będą czapki z napisem Fundacja Grupy PKP. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc na poszczególne terminy jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku wycieczek po Warszawie trzeba zabrać kartę miejską lub 90 minutowy bilet ZTM.

Zapraszamy!