Akcja „Kolej na Ciebie” na półmetku

Trwa druga edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie". Podczas wczorajszej zbiórki przed dworcem Gdańsk Główny zebrano niemal 10 litrów krwi. Tym samym udało się pobić ubiegłoroczny wynik w tym mieście.

Gdańsk Główny to już piąty dworzec, na którym w tym roku Fundacja Grupy PKP, spółki Grupy PKP i pozostali partnerzy organizują akcję zbiórki krwi. Do tej pory w ramach akcji „Kolej na Ciebie" krew oddało ponad 100 osób, co dało w sumie prawie 50 litrów krwi. Jeszcze w tym miesiącu odbędą się dwie kolejne zbiórki –krwiobusy pojawią się przed dworcami Bydgoszcz Główna (23 sierpnia) i Wrocław Główny (29 sierpnia).

Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Na oddanie krwi trzeba przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety i środków antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Konieczne jest też wyeliminowanie papierosów i alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

W regionalnych centrach krwiodawstwa cały czas brakuje krwi, w okresie wakacyjnym honorowe krwiodawstwo spada nawet o jedną trzecią. Dzięki takim akcjom jak „Kolej na Ciebie – uratuj życie!", w czasie wakacji udaje się zmobilizować większą liczbę krwiodawców. Zachęcamy do udziału w akcji!

Harmonogram kolejnych zbiórek:

  • 23 sierpnia Bydgoszcz Główna
  • 29 sierpnia Wrocław Główny
  • 6 września Częstochowa Główna
  • 12 września Katowice
  • 19 września Tarnów
Fundacja Grupy PKP

KOLEJ NA CIEBIE - URATUJ ŻYCIE! – druga edycja

,,Kolej na Ciebie – uratuj życie!” to akcja promująca honorowe krwiodawstwo oraz dobre wzorce postaw społecznych, a także zwiększająca świadomość w zakresie ochrony zdrowia.

Spółki z Grupy PKP wspólnie z Fundacją Grupy PKP, Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką PKS Polonus i Kolejarską Służbą Krwi już po raz drugi promować będą honorowe krwiodawstwo. Akcja pod hasłem „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” kolejny raz zorganizowana zostanie na terenie największych dworców kolejowych w Polsce. Od czerwca do września krwiobusy pod szyldem akcji pojawią się w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Tarnowie, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Bydgoszczy i Gdyni.

Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Zdrowia. Zbiórki krwi będą prowadzone w okresie od 28 czerwca do 19 września 2018 r.

plakat 2018 948

Podsumowanie pierwszej edycji akcji ,,Kolej na Ciebie – uratuj życie!”

Pierwsza edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” miała na celu nie tylko promowanie honorowego krwiodawstwa i dawstwa szpiku kostnego, ale również zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i promowanie dobrych wzorców postaw społecznych. Wydarzenia zorganizowano na dworcach: Warszawa Zachodnia, Wrocław Główny, Szczecin Główny, Kraków Główny, Gdańsk Główny, Bydgoszcz Główna, Opole Główne, Rzeszów Główny, Łódź Fabryczna i Gdynia Główna. Przed każdym z budynków pojawiły się specjalne krwiobusy, w których można było oddać krew. Przy odrębnych stanowiskach wolontariusze DKMS rejestrowali natomiast potencjalnych dawców szpiku.  Działaniom towarzyszyła specjalna akcja promocyjna. Przygotowane wcześniej spoty wyświetlane były w pociągach PKP Intercity i na monitorach przy kasach biletowych. Na dworcach można było znaleźć plakaty i ulotki informujące i zachęcające do udziału w wydarzeniu. W ramach akcji udało się zebrać niemal 69 litrów krwi. Zarejestrowało się również 95 potencjalnych dawców szpiku. Najwięcej chętnych do oddawania krwi i rejestracji jako dawca szpiku odnotowano we Wrocławiu. Organizatorami akcji były Fundacja Grupy PKP, spółki Grupy PKP, Fundacja DKMS, Narodowe Centrum Krwi, Centrum Poltransplant, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Spółka PKS Polonus i Kolejarska Służba Krwi. Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Zdrowia.