Pomaganie wchodzi w krew!

W regionalnych centrach krwiodawstwa cały czas brakuje krwi, a w okresie wakacyjnym pozyskuje się jej nawet o jedną trzecią mniej niż zwykle. Dlatego ogromnie ważne są różnorodne akcje, takie jak „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, które mobilizują szlachetnych ludzi do dostarczania innym tego najcenniejszego leku, niezależnie od pory roku. W ramach dwóch poprzednich edycji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” oddano łącznie 161 litrów krwi!

Większa liczba wypadków w sezonie urlopowym powoduje, że zapotrzebowanie na krwiolecznictwo w tym okresie jest wzmożone, ale niestety banki krwi świecą wtedy pustkami. Właśnie dlatego 23 lipca 2019 r. ruszy trzecia edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, w ramach której jednego dnia od godziny 10:00, przy dwunastu dworcach kolejowych w całej Polsce staną mobilne punkty poboru krwi. Wolontariusze zachęcający do oddania krwi będą czekać m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Tarnowie, Szczecinie, Krakowie i Katowicach.

Dziś po raz trzeci inaugurujemy akcję oddawania krwi przy dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością. Rok temu udało się zebrać niemal 93 litry krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. – Warto przypomnieć, że kluby krwiodawstwa mają długą tradycję również wśród pracowników polskich kolei.- dodaje.

Nieprzerwalnie od 2017 r. Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi promują zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i dobrych wzorców postaw społecznych.

- Akcja „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zwraca uwagę na ważny temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa – uświadamia, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia. Poświęcenie się dla drugiego człowieka, a na pewno takim aktem jest ofiarowanie obcej osobie własnej krwi, to szlachetny gest, którym warto dzielić się przy różnych okazjach. Większość z nas myśli, że oddanie niewielkiej ilości krwi nie zrobi różnicy – wręcz przeciwnie, nasz uczynek może uratować niejedno życie lub przyspieszyć powrót do zdrowia chorej bądź poszkodowanej w wypadku osoby. Nie zapominajmy o innych, krwi wciąż brakuje, a liczba pacjentów się nie zmniejsza. Wyciągnijmy do nich pomocną dłoń! - Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

Podczas ubiegłorocznej kampanii „Kolej na Ciebie – uratuj życie” zarejestrowało się ponad 300 osób, a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi, czyli o ponad 20 litrów więcej niż w 2017 r.

Kolej na ciebie! – nie bądź obojętny

Kiedy pierwszy raz oddawałam krew, robiłam to dla konkretnej osoby – kolegi, który miał wypadek. W tamtym czasie bałam się igieł i przerażał mnie widok krwi. Chciałam jednak jakoś mu pomóc, a to była w zasadzie jedyna rzecz, jaką mogłam dla niego zrobić. Decyzja była więc prosta. I nagle okazało się, że to wcale nie jest takie straszne, a uczucie, że dzięki poświęceniu zaledwie chwili możesz wesprzeć kogoś w trudnej sytuacji, jest po prostu niesamowite. Nic nie tracisz – w końcu twój zdrowy organizm zaraz wyprodukuje to, co oddałeś. To sprawia, że po prostu chcesz to robić regularnie. Pomaganie wchodzi w krew – tak o akcie oddania krwi opowiada Klaudyna, jedna ze studentek SGH w Warszawie. Z kolei inna warszawska studentka, Ewa, mówi:  Oddaję krew, bo nie da się jej sztucznie wyprodukować. Jestem regularnym krwiodawcą od 18. roku życia. Mnie to nic nie kosztuje, a mogę pomóc komuś w potrzebie. To świetne uczucie. Lubię też atmosferę panującą w centrum krwiodawstwa. Wszyscy są bardzo mili i cieszą się tym, że wspólnie robią coś ważnego.

Kto może oddać krew?

Osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków. Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i nie picie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

Krwiobusy na dworcach kolejowych

Tegoroczna edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” odbędzie się 23 lipca 2019 roku w godzinach 10:00-14:00, jednocześnie na 12 dużych dworcach kolejowych w Polsce. Honorowych dawców krwi serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Mobilne punkty poboru krwi przyjadą na Dworzec Centralny w Warszawie, do, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Krakowa, Katowice, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Tarnowa i Wrocławia. Na miejscu będą oczekiwać wolontariusze, którzy zachęcą do udziału w inicjatywie. Osoby, które oddadzą krew otrzymają upominki oraz słodkości przygotowane na tę okazję.

Łączy nas krew, która ratuje życie!

Pliki do pobrania