Pomaganie wchodzi w krew!

W regionalnych centrach krwiodawstwa cały czas brakuje krwi, a w okresie wakacyjnym pozyskuje się jej nawet o jedną trzecią mniej niż zwykle. Dlatego ogromnie ważne są różnorodne akcje, takie jak „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, które mobilizują szlachetnych ludzi do dostarczania innym tego najcenniejszego leku, niezależnie od pory roku. W ramach dwóch poprzednich edycji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” oddano łącznie 161 litrów krwi!

Większa liczba wypadków w sezonie urlopowym powoduje, że zapotrzebowanie na krwiolecznictwo w tym okresie jest wzmożone, ale niestety banki krwi świecą wtedy pustkami. Właśnie dlatego 23 lipca 2019 r. ruszy trzecia edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, w ramach której jednego dnia, przy dwunastu dworcach kolejowych w całej Polsce staną mobilne punkty poboru krwi. Wolontariusze zachęcający do oddania krwi będą czekać m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Tarnowie, Szczecinie, Krakowie i Katowicach.

Nieprzerwalnie od 2017 r. Fundacja Grupy PKP, wspólnie ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi promują zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i dobrych wzorców postaw społecznych.

- Akcja „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zwraca uwagę na ważny temat krwiodawstwa
i krwiolecznictwa – uświadamia, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia. Poświęcenie się dla drugiego człowieka, a na pewno takim aktem jest ofiarowanie obcej osobie własnej krwi, to szlachetny gest, którym warto dzielić się przy różnych okazjach. Większość z nas myśli, że oddanie niewielkiej ilości krwi nie zrobi różnicy – wręcz przeciwnie, nasz uczynek może uratować niejedno życie lub przyspieszyć powrót do zdrowia chorej bądź poszkodowanej w wypadku osoby. Nie zapominajmy o innych, krwi wciąż brakuje, a liczba pacjentów się nie zmniejsza. Wyciągnijmy do nich pomocną dłoń!
- Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

Podczas ubiegłorocznej kampanii „Kolej na Ciebie – uratuj życie” zarejestrowało się ponad 300 osób,
a ponad 200 oddało krew. W sumie zebrano niemal 93 litry krwi, czyli o ponad 20 litrów więcej niż
w 2017 r.

Kolej na ciebie! – nie bądź obojętny

Kiedy pierwszy raz oddawałam krew, robiłam to dla konkretnej osoby – kolegi, który miał wypadek. W tamtym czasie bałam się igieł i przerażał mnie widok krwi. Chciałam jednak jakoś mu pomóc, a to była w zasadzie jedyna rzecz, jaką mogłam dla niego zrobić. Decyzja była więc prosta. I nagle okazało się, że to wcale nie jest takie straszne, a uczucie, że dzięki poświęceniu zaledwie chwili możesz wesprzeć kogoś w trudnej sytuacji, jest po prostu niesamowite. Nic nie tracisz – w końcu twój zdrowy organizm zaraz wyprodukuje to, co oddałeś. To sprawia, że po prostu chcesz to robić regularnie. Pomaganie wchodzi w krew – tak o akcie oddania krwi opowiada Klaudyna, jedna ze studentek SGH w Warszawie. Z kolei inna warszawska studentka, Ewa, mówi:  Oddaję krew, bo nie da się jej sztucznie wyprodukować. Jestem regularnym krwiodawcą od 18. roku życia. Mnie to nic nie kosztuje, a mogę pomóc komuś w potrzebie. To świetne uczucie. Lubię też atmosferę panującą w centrum krwiodawstwa. Wszyscy są bardzo mili i cieszą się tym, że wspólnie robią coś ważnego.

Kto może oddać krew?

Osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków. Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i nie picie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

Krwiobusy na dworcach kolejowych

Tegoroczna edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” odbędzie się 23 lipca 2019 roku jednocześnie na 12 dużych dworcach kolejowych w Polsce. Honorowych dawców krwi serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Mobilne punkty poboru krwi przyjadą na Dworzec Centralny w Warszawie, do, Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Tarnowa i Wrocławia. Na miejscu będą oczekiwać wolontariusze, którzy zachęcą do udziału w inicjatywie. Osoby, które oddadzą krew otrzymają upominki oraz słodkości przygotowane na tę okazję.

Łączy nas krew, która ratuje życie!