15 sierpnia na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się widowisko muzyczne Wolność we krwi. Wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Bank Polski w ramach projektu My Polacy 1918-2018, który upamiętnia setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Partnerem wydarzenia jest PKP S.A.

Widowisko, którego akcja skupia się wokół losów zwykłej polskiej rodziny ukazanych w kontekście wybranych wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018, rozpocznie się o godz. 20:30. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć również na telebimach w 16 miastach Polski, w których oddziały okręgowe NBP zorganizują lokalne pikniki rodzinne.

Sieć kolejowa jest przejezdna. 63 pociągi sieciowe i 157 zespołów szybkiego usuwania usterek jest w stałej gotowości do podjęcia działań w przypadku wystąpienia usterek spowodowanych upałami. Nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego czuwa ponad 1 700 dyżurnych ruchu i dyspozytorów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Są dodatkowe zapasy wody.

W związku z panującymi w Polsce upałami przypominamy o zaopatrzeniu się w napoje na czas podróży. W razie ewentualnych opóźnień pociągów powyżej 120 min pasażerowie mogą skorzystać z napojów, które są wydawane na największych dworcach. Grupa PKP pamięta również o podróżujących z opiekunami zwierzętach - na 19 dworcach ustawione są miski z wodą.

PKP S.A. włączyła się w obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na kilku stołecznych dworcach kolejowych prezentowana jest wystawa nawiązująca do postaci i wydarzeń związanych z Powstaniem Warszawskim i kolejnictwem. Dla miłośników historii i kolejnictwa przygotowana została także animacja poświęcona dworcom kolejowym w czasie okupacji oraz Powstania.  

Od dziś na dworcach kolejowych Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia można oglądać wystawę wydruków, na których przedstawione są sylwetki kolejarzy walczących w Powstaniu Warszawskim. Ekspozycja będzie dostępna do 14 sierpnia br. W tym samym terminie na umieszczonych na czterech dworcach (Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Stadion) nośnikach można zobaczyć animację pod tytułem „Dworce w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego”.