Możliwość zaparkowania pod dworcem to jedna z podstawowych potrzeb z punktu widzenia klienta kolei, dlatego w ramach usług PKP Mobility znalazły się parkingi zarządzane przez PKP S.A.

Miejsca postojowe dla podróżnych położone są dogodnie względem stacji, umożliwiając sprawne i wygodne przesiadanie się na dalekobieżny środek transportu i z powrotem (tzw. usługa ostatniej mili).

Usługa parkingowa, postrzegana jest przez pasażerów, jako istotny element pakietu usług (szczególnie w kontekście zapewnienia obsługi w modelu door to door), nie tylko na poziomie samej dostępności, ale także wygody i łatwości korzystania, PKP S.A. pod marką PKP Mobility, zdecydowała się na wprowadzenie własnych standardów w tym zakresie.

Stworzenie własnego modelu i ujednolicenie standardów zarządzania miejscami parkingowymi pod parasolem PKP Mobility, to wiele korzyści dla ich użytkowników: jasne zasady, czytelne cenniki, wygoda korzystania, zoptymalizowana ilość miejsc, a także spójne zarządzanie dworcem i jego otoczeniem. Pobór opłat dokonywany jest samodzielnie, w dostępnych, nowoczesnych i ekologicznych parkomatach wyposażonych m.in. w moduły fotowoltaiczne, które umożliwią częściowe zasilanie za pomocą „zielonej” energii). Za dostarczenie urządzeń odpowiadają Kolejowe Zakłady Łączności z Bydgoszczy. Klient może wybrać dogodną formę płatności: kartą, gotówką (bilonem) oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Istnieje także możliwość zakupu abonamentów miesięcznych przez e-sklep.

Nowe model usługi testowany był od 1 maja 2020 r. na parkingu w Tarnowie, gdzie uruchomiono pierwszy parking pod marką PKP Mobility. Przed dworcem wydzielono i oznakowano 72 miejsca postojowe. Sam parking znajduje się w korzystnej lokalizacji, nie tylko dla pasażerów pociągów, ale także klientów okolicznych placówek.

Do końca czerwca z parkingu można było korzystać bezpłatnie. Od lipca, za godzinę postoju pasażerowie płacą 3 zł.

Od 1 stycznia 2021 r. do parkingów PKP Mobility dołączy  kolejne lokalizacje: Warszawa Centralna oraz Bydgoszcz Główna.
Kierowcy korzystający z miejsc postojowych przy Dworcu Centralnym zapłacą 5 zł za godzinę parkowania. Mają także możliwość wykupienia miesięcznego abonamentu w wysokości 360 zł. Parking zlokalizowany jest bezpośrednio na płycie od strony Alei Jerozolimskich i zapewnia około 80 miejsc postojowych.

Parking przy dworcu Bydgoszcz Główna, zlokalizowany od wschodniej strony dworca bezpośrednio przy głównym budynku, zapewnia ponad 30 miejsc postojowych. Za godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł. Tutaj również możliwe jest wykupienie miesięcznego abonamentu w wysokości 120 zł.

Jeśli korzystałeś już z parkingów przy dworcach PKP S.A., powiedz nam, jak oceniasz tę usługę!

Jeszcze nie korzystałeś, ale masz uwagi? Również możesz wziąć udział w badaniu: parkingipkp.badanie.net

Kontakt do zarządzającego parkingiem: TGP ul. Kujawska 28 81-862 Sopot; telefon kontaktowy: +48 735 997 863

Regulamin parkingu Warszawa Centralna
Regulamin parkingu Bydgoszcz Główna
Regulamin parkingu Tarnów