W poniedziałek, 27 kwietnia, w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca program edukacyjny Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu organizowany przez Fundację Grupy PKP. Zaproszeni  goście zapoznali się ze szczegółami projektu oraz dyskutowali o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem najmłodszych.

Celem Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu jest nauczanie zasad bezpieczeństwa wśród uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. 27 kwietnia w Warszawie odbyła się inaugurująca program konferencja. W wydarzeniu udział wzięło 150 osób, w tym dyrektorzy i nauczyciele ze szkół uczestniczących w programie oraz przedstawiciele instytucji patronujących: Minister Sławomir Żałobka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Małgorzata Krasuska - Radca Ministra w Departamencie Kształcenia Ogólnego i Wychowania MEN, Joanna Rokicka z Biura Rzecznika Praw Dziecka,  Krzysztof Dyl - Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, a także nadkomisarz Dorota Pater – Naczelnik Wydziału Profilaktyki Komendy Głównej Policji. W spotkaniu uczestniczył również Profesor Marek Konopczyński - rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych PEDAGOGIUM, która jest partnerem merytorycznym projektu.

Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny oraz wykłady poruszające między innymi takie kwestie, jak rola niestandardowych narzędzi w edukacji dzieci czy zadanie współczesnej szkoły w nauczaniu bezpiecznych zachowań. Przeprowadzono również prezentację pokazowych lekcji. Scenariusze zajęć zawierają 4 bloki tematyczne związane z bezpieczeństwem: w pociągu, w internecie, poza domem oraz podczas korzystania z urządzeń elektrycznych.

- Chęć udziału w projekcie zgłosiło blisko 160 szkół, co potwierdza, że taki program jest potrzebny. Ostatecznie Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu to ponad 80 placówek i 5050 uczniów. Zaproponowaliśmy nauczycielom innowacyjne podejście do przekazywania wiedzy, a właściwie do inspirowania uczniów w zakresie bezpiecznych postaw i zachowań. Maskotką programu jest Beni, który ma być przewodnikiem najmłodszych po tematach związanych z bezpieczeństwem. Liczymy, że dzieci chętnie przyłączą się do naszej inicjatywy oraz, że przekaz o potrzebie bezpieczeństwa i odpowiedzialności dotrze dzięki nim do rodziców i opiekunów - powiedział po konferencji Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP.

Zdobytą podczas konferencji wiedzę nauczyciele 85 szkół z 13 województw przekażą uczniom podczas lekcji w maju i czerwcu tego roku. Program zwieńczy wyjątkowy festyn, który odbędzie się we wrześniu.

Więcej informacji o programie znajdziesz na stronie spb.edu.pl