Grupa PKP wspiera fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, która jako jedna z pierwszych zareagowała na tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Nepalu. 

Tragedia w Nepalu zmobilizowała do działania grupy ratunkowe oraz organizacje humanitarne z całego świata.PCPM  bezpośrednio po trzęsieniu ziemi wysłało na miejscu zdarzenia 15-osobowy zespół. Ratownicy utworzyli polowy punkt medyczny w miejscowości Melamchi, w dystrykcie Sindhupalchok - jednym z najbardziej zniszczonych przez kataklizm regionów Nepalu. Polscy medycy pomogli co najmniej 400 ofiarom, a wielu z nich uratowali życie. Tysiące osób, wskutek trzęsienia, pozostało bez dachu nad głową.

Schronienia, których budowę rozpoczęliśmy, opierają się na bambusowej konstrukcji i sześciu podporach. Wzorcowy model ma dwuspadowy dach, kryty blachą falistą, co – pomimo wyższych kosztów – dobrze zabezpiecza przed deszczem, a nawet śniegiem. – mówi Kamil Ewertowski, koordynujący działania Fundacji PCPM w Nepalu. – Przy konstruowaniu tych schronień musimy dostosować nasze działania nie tylko do dostępności materiałów budowlanych na miejscu, ale przede wszystkim do potrzeb rodzin, które straciły swoje domy – dodaje.

Tymczasowe, ale stabilne schronienia (tzw. T-shelters) pozwolą na przetrwanie w niekorzystnych warunkach nawet wielopokoleniowej rodzinie do czasu, aż będzie ona zdolna wybudować sobie nowy dom. Koszt budowy jednego T-shelter to ok. 250-300 USD. Dzięki pomocy Polaków, którzy wsparli działania fundacji w dwóch wioskach stanęło ponad 80 tymczasowych schronień. 31 zostało postawione we współpracy z lokalną ludnością, do konstrukcji kolejnych 55 PCPM dostarczyło materiały budowlane. Te ostatnie zostały samodzielnie postawione przez poszkodowanych. Dodatkowo PCPM przekazało pomoc humanitarną: koce, łóżka polowe, leki oraz tabletki do oczyszczania wody.

PKP jest od ponad roku członkiem międzynarodowej inicjatywy United Nations Global Compact. Współpracujemy z polskim przedstawicielstwem UNGC m.in. w ramach projektu Koalicja Rzeczników Etyki. Na apel ONZ wobec katastrofy w Nepalu postanowiliśmy wesprzeć działania pomocowe na poziomie Grupy PKP delegując naszą pomoc poprzez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które prowadzi operacje humanitarne w koordynacji z agendami ONZ. Jest też jedyną polską organizacją pozarządową, która posiada status partnera wdrożeniowego Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. – wyjaśnia Paweł Wojciechowski, prezes Fundacji Grupy PKP, która koordynowała akcję po stronie kolejowych Spółek.

W finansową pomoc, wspólnie z Fundacją Grupy PKP włączyły się: PKP Cargo S.A., PKP Energetyka S.A. oraz PKP LHS Sp. z o.o. Otrzymane od PKP 60 tys. zł PCPM przeznaczyło na organizację szpitala polowego i odbudowę domów. Pieniądze pomogły również na nowo odzyskać gotowość zespołu do podjęcia działań ratunkowych.

Więcej informacji o działaniach PCPM w Nepalu: http://pcpm.org.pl/nepal

#PomocDlaNepalu