Rok szkolny już zakończony, a na uczniów czekają niesamowite, wakacyjne przygody. Ważne, by przed wyjazdem wpoić dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Szczęśliwie pierwszakom, które wzięły udział w programie Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu niestraszne są zagrożenia codziennych sytuacji, ponieważ niezbędną wiedzę z tego zakresu zdobyły podczas lekcji w szkole. Program edukacyjny Fundacji Grupy PKP zakończył się sukcesem.

Już od maja ponad 5 000 uczniów z 83 szkół z całej Polski zgłębiało tajniki bezpieczeństwa. Pierwszaki podczas cyklu 8 lekcji poznały zasady bezpiecznego przebywania na obszarze kolejowym, korzystania z energii elektrycznej, dowiedziały się jak korzystać z Internetu oraz utrwaliły zachowania pro-ekologiczne. A wszystko to z wykorzystaniem najnowocześniejszych trendów w nauczaniu. Najmłodsi poprzez zabawę, z pomocą m.in. filmu, kreatywnych przedstawień, multimedialnych prezentacji i gier komputerowych utrwalali zdobytą wcześniej wiedzę. Jedną z największych atrakcji projektu była wycieczka pociągiem. Pierwszoklasiści, podróżując po Polsce składami PKP Intercity, przebyli łącznie ponad 15 tys. km. W tym czasie mieli okazję sprawdzić w praktyce jak zachowywać się na dworcach kolejowych, czy w wagonie. 

W polskich szkołach niewiele jest zajęć poświęconych kwestiom bezpieczeństwa. Często bierze się pod uwagę wyłącznie bezpieczne zachowanie na terenie szkoły, czy zapewnienie dzieciom elementów odblaskowych, na które ciągle nie ma „mody”. Jednocześnie co roku w różnych okolicznościach wiele dzieci ulega wypadkom. Dlatego właśnie zrealizowaliśmy program Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu, dzięki któremu kilka tysięcy uczniów ze szkół w 13 województwach miało okazję nauczyć się zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym. Jesteśmy przekonani, że ta wiedza przyda się najmłodszym nie tylko podczas tegorocznych wakacji. – podkreśla Paweł Wojciechowski, prezes Fundacji Grupy PKP.

Mimo, że lekcje w ramach projektu dobiegły końca, to Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu trwa dalej. Obecnie Fundacja Grupy PKP przystępuje do analizy sprawozdań ze szkół, by wybrać 10 placówek, które uczestnicząc w programie wykazały się największą kreatywnością oraz zaangażowaniem. Otrzymają  one granty finansowe w wysokości 5 000 zł, które mogą być przeznaczone na działania związane z poprawą bezpieczeństwa uczniów. Wybrane szkoły otrzymają nagrody we wrześniu, podczas pikniku podsumowującego pierwszą edycję programu.