Ponad 500 uczniów z 12 szkół, uczestników projektu „Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu”, wzięło udział w zorganizowanym przez Fundację Grupy PKP festynie rekreacyjno-edukacyjnym w Pruszkowie.

Przez blisko 6 godzin dzieci uczyły się i bawiły wraz z Benim – znaną maskotką programu. Uśmiechów radości i dobrej zabawy nie było końca!

Festyn „Beni i bezpieczny powrót do szkoły” był nagrodą dla szkół, które wykazały najwięcej zaangażowania  w realizację programu Fundacji Grupy PKP. Przypomnijmy, że w okresie maj-czerwiec br. w ponad 80 szkołach w całej Polsce realizowane były lekcje dot. bezpieczeństwa dzieci w różnych sytuacjach, m.in. w pociągu i na dworcu. Ponad 3.500 uczniów wzięło wówczas udział w moderowanych przejazdach pociągami PKP Intercity. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję podróżowania koleją.

W okresie wakacyjnym Fundacja wspólnie z warszawską uczelnią PEDAGOGIUM dokonała oceny raportów przygotowanych przez nauczycieli odpowiedzialnych za prowadzenie lekcji, wycieczek i zajęć dodatkowych. – mówi Paweł Wojciechowski, prezes Fundacji Grupy PKP - Zestawiając je z ankietami, jakie przeprowadzono wśród wychowawców klas oraz rodziców uczniów objętych projektem, wybraliśmy 14 szkół, które otrzymały nagrody - w tym udział w festynie oraz granty w postaci „biletów pierwszej klasy Szkoły Przyjaznej Bezpieczeństwu”, o wartości 5.000 zł każdy.

Przy organizacji imprezy na pruszkowskim welodromie, Fundacja współpracowała m.in. ze Strażą Ochrony Kolei oraz Państwową Strażą Pożarną, które przygotowały prezentacje sprzętu ratowniczego i wyposażenia patrolowego. Miasteczko ruchu drogowego zorganizowała Komenda Stołeczna Policji, a strefą bezpiecznego Internetu kierował NASK (Naczelna Akademicka Sieć Komputerowa). O bezpieczeństwo najmłodszych uczestników zadbali wolontariusze z puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio oraz Grupa Ratownictwa PCK Warszawa, która przygotowała również pokazy resuscytacji. W programie festynu nie mogło zabraknąć niezwykle popularnych wśród dzieci gigantycznych zjeżdżalni - „dmuchańców” i torów przeszkód, a także zabaw na eurobungee. Uczniowie mogli również korzystać ze strefy wynalazków i doświadczeń oraz gier komputerowych i symulatorów.  Pozowali także z Benim do zdjęć w fotobudce. Ogromnym powodzeniem cieszyła się również bitwa na poduszki - w 100% bezpieczna zabawa, w której uczestniczyły całe klasy.

Program Fundacji Grupy PKP jest ewenementem w skali kraju. ­– stwierdza prof. Hanna Żuraw z PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie -  Nie tylko ze względu na zakres działania, ale również na jego wszechstronność. Fundacja zapewniła kompleksowe przygotowanie nauczycieli – opracowane zostały scenariusze lekcji i przygotowano wszelkie pomoce dydaktyczne. Także podczas festynu odbyły się warsztaty dramowe, dzięki którym nauczyciele mieli okazję poznać i wypróbować nowe metody pracy z uczniami.

O dobry nastrój i smak podczas festynu zadbał także WARS S.A. serwując poczęstunki i napoje dla dzieci. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o PKP i bezpieczeństwie w licznych konkursach i zabawach, gdzie nagrodami były m.in. atrakcyjne gry planszowe.

Sukces programu „Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu” to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dzieci. Z przeprowadzonych przez Fundację ankiet wynika, że wszyscy nauczyciele zgodzili się ze stwierdzeniem, iż dzięki projektowi wzrosła wiedza dotycząca bezpieczeństwa, a 99% badanych uznało za rezultat projektu to, że uczniowie stosują się do poznanych zasad bezpieczeństwa. Dlatego dziś możemy już stwierdzić, że warto by Fundacja kontynuowała ten projekt edukacyjny w kolejnych latach. – mówi Krzysztof Gacek, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii i Organizacji Grupy PKP, Sekretarz Rady Fundacji.

Ogłoszenie II edycji programu „Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu” planowane jest w listopadzie br.