„Centralny trzeba zobaczyć i samemu przeżyć” – tak w roku 1975 do odwiedzenia nowo otwartego dworca Warszawa Centralna zachęcali autorzy filmu poświęconego inwestycji. Czterdzieści lat później, na wycieczkę z audioprzewodnikiem po najbardziej znanym dworcu w Polsce zaprasza Fundacja Grupy PKP.

Dzięki audioprzewodnikowi przygotowanemu przez Fundację Grupy PKP można zwiedzić Dworzec Centralny, poznać jego historię oraz ciekawostki związane z architekturą tego wyjątkowego obiektu. Audioprzewodnik przygotowany został w formie plików mp3, które można pobrać ze strony tutaj na dowolne urządzenie przenośne (telefon, smartfon, tablet, etc.). Na dworcu Warszawa Centralna umieszczone są tablice informujące o kolejnych przystankach prezentowanych w przewodniku, na których znajduje się QR kod kierujący do strony Fundacji. Pobranie przewodnika możliwe jest po zalogowaniu się do sieci _PKP_WIFI.

 - Obchodzący w tym roku swoje 40. urodziny Dworzec Centralny wciąż wzbudza emocje. Przez wielu uznawany jest za ikonę stołecznego modernizmu – mówi Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP. –Audioprzewodnikiem chcemy zachęcić  wszystkich do odwiedzenia dworca i spędzenia kilkudziesięciu minut z opowieścią o bardziej lub mniej znanych miejscach i historiach związanych z Centralnym. Audioprzewodnik daje także możliwość  posłuchania fragmentów nagrań archiwalnych oraz interesujących wypowiedzi ekspertów.

Spacer po dworcu Warszawa Centralna rozpoczynamy od strony Alej Jerozolimskich, w okolicach Centrum LIM (Hotel Marriott). Przewodnik kieruje w stronę  Ronda Czterdziestolatka, skąd dalej prowadzą tablice informujące o kolejnych przystankach. Na tablicach znajdują się mapy kolejnych punktów zwiedzania. Podczas wędrówki można zobaczyć wszystkie dostępne poziomy budynku: naziemną Halę Główną, usytuowane niżej galerie komunikacyjne oraz znajdującą się na poziomie -2 halę peronową. Spacer trwa ok. 50 minut i kończy się przed dworcem Warszawa Śródmieście.

Audioprzewodnik Fundacji Grupy PKP czytają: Ziemowit Pędziwiatr - aktor, prezenter, radiowiec, dziennikarz oraz Andrzej Kompiel – zwycięzca aukcji Grupy PKP na rzecz 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Użyte w przewodniku materiały archiwalne pochodzą z zasobów Filmoteki Narodowej. Partnerem przewodnika jest Centrum Architektury.

Pobieranie i korzystanie z audioprzewodnika jest bezpłatne. Do wyboru jest opcja odsłuchania całego przewodnika lub wybranego odcinka.

Zapraszamy na wycieczkę po Dworcu Centralnym.