Dlaczego warto zwiedzić Dworzec Centralny? Jest to przykład architektury późnego modernizmu o ekspresyjnych formach, którą szwajcarski architekt Werner Huber nazwał „prawdziwą perłą na szynach”. Dworzec był projektowany przez 29 lat, natomiast został zbudowany w ciągu 1 100 dni.

W latach siedemdziesiątych budowa Dworca Centralnego była sztandarowym projektem budowlanym. Nowy dworzec miał zachwycać, był luksusowy i innowacyjny na miarę Europy Zachodniej. Po wstępnych obliczeniach, budowa kilkukondygnacyjnego gmachu o łącznej kubaturze około 380 tys. m3 oraz przebudowa rozkładu dróg w zachodnim Śródmieściu, miała trwać około 3650 dni, czyli 10 lat. Po zapowiedzi wizyty radzieckich dygnitarzy, wydano dyspozycję oddania do użytku Dworca Centralnego w ciągu trzech lat.

Późny modernizm, co to jest? Architekt Radosław Gajda wyjaśnia, że istotą późnego modernizmu była modularność i bardzo ekspresyjna forma, widoczne w bryle Dworca Centralnego. Gdy patrzymy na niego, w pierwszej kolejności widzimy olbrzymi dach, który przesądza o stylu budynku, nadając mu charakterystyczny wygląd. Dach pełni określoną funkcję. Jego wielkie okapy zadaszają wjazdy, podjazdy oraz wejścia do budynku. Ten dach jest wsparty na rytmicznie ustawionych słupach, dzięki czemu hala dworcowa charakteryzuje się swobodą, dynamiką i racjonalizmem.

Wielkie przeszklenia sprawiają, że hala jest widna, zaś wysunięte daleko za nią okapy zapewniają, że słońce nie nagrzewa jej jak w szklarni. Lekka, stalowa konstrukcja dachu przykrywa ogromną przestrzeń wspartą tylko na ustawionych z boku, smukłych słupach. Podobne ekspresyjne dachy zastosowano w terminalu TWA w Nowym Yorku, w porcie lotniczym Waszyngton-Dulles, a także w hali sportowej w Yoyogi Park w Tokio. Dworzec Centralny został wybudowany w trudnych czasach, lecz bez wątpienia ma istotne walory architektoniczne.

Fundacja Grupy PKP zaprasza na wycieczkę po Dworcu Centralnym. Przygotowaliśmy dla Państwa audio przewodnik w formie plików mp3, które można pobrać ze strony internetowej fundacjapkp.pl w zakładce „Audio przewodnik DC”. Na stronie znajduje się również mapa trasy spaceru. 

Dzięki audio przewodnikowi mają Państwo możliwość zwiedzenia wszystkich poziomów Dworca Centralnego, poznania jego historii oraz ciekawostek związanych z architekturą budynku. Spacer po dworcu Warszawa Centralna rozpoczyna się od strony Alei Jerozolimskich, w okolicach Centrum LIM (Hotel Marriott). Dalej należy kierować się w stronę Ronda Czterdziestolatka. Na każdym przystanku umieszczone są tablice informujące o kolejnych przystankach trasy. W trakcie spaceru można zwiedzić wszystkie dostępne poziomy budynku: naziemną Halę Główną, usytuowane niżej galerie komunikacyjne oraz halę peronową. Spacer trwa ok. 50 minut i kończy się przed dworcem Warszawa Śródmieście. Pobieranie i korzystanie z audio przewodnika jest bezpłatne.

Serdecznie zapraszamy!