Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała jest najdłuższą czynną linią wąskotorową w Polsce. Została zbudowana w 1915 roku podczas pierwszej wojny światowej. Była to wojskowa kolej polowa, dzięki której zaopatrywano front w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Kolej Rogowską przejęły Polskie Koleje Państwowe, w ramach których funkcjonowała do 2001 roku. Wtenczas podjęto decyzję o jej likwidacji.

Zabytkową kolejkę uratowali pasjonaci z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej. Od 2002 roku Fundacja jest operatorem Kolei Rogowskiej, pierwszej i jedynej muzealnej kolei wąskotorowej w województwie łódzkim.

Po wielu latach społecznej pracy, hobbyści zgromadzili największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolekcję zabytkowego taboru wąskotorowego. Co roku, po pieczołowitych remontach, do ruchu wracają kolejne pojazdy. W rogowskim skansenie kolei wąskotorowych, który jest tworzony społecznie, znajduje się 130 jednostek taboru, w tym 3 parowozy, 5 lokomotyw spalinowych, 3 wagony motorowe oraz 13 wagonów osobowych. Wśród unikatowych egzemplarzy znalazły się: cysterna do przewozu melasy z 1905 roku, saksoński pług odśnieżny z końca XIX stulecia oraz wagon bagażowo-pocztowy z 1930 roku.

Wszystkie wyremontowane lokomotywy i wagony mają historyczny wygląd. Na każdej jednostce są umieszczone nazwy ich dawnych właścicieli. Historyczny klimat kolei wąskotorowych dopełniają brązowe kartonikowe bilety na przejazd, zrekonstruowane umundurowanie obsługi pociągu oraz odtworzone liczne szczegóły wyposażenia taboru. Przewozy turystyczne z Rogowa do Jeżowa uruchamiane są w każdą niedzielę od początku maja do końca września. Pierwszy pociąg wyrusza o godzinie 11:00, kolejne odjeżdżają co 90 minut.

Trasa kolejki wiedzie przez malownicze, pagórkowate tereny Mazowsza. Warto zwiedzić tę część Polski ze względu na jedno z najcenniejszych Arboretów w Europie, neogotycki kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła, drewniany kościół cmentarny pw. św. Leonarda z drugiej połowy XVII wieku, drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa (jeden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej w Polsce) czy rawski zamek książąt mazowieckich z XIV wieku.

Wolontariusze FPKW opiekują się nie tylko kolejką, od 2006 roku systematycznie angażują młodzież w projekty edukacyjne takie jak „Lokalna integracja”, „Ślady zapomnianej wojny”, „Zuch kolejarz na piątkę”, w celu promocji wolontariatu, zainteresowania młodzieży historią regionu i samej Kolei Rogowskiej, promocji zaangażowania się społeczeństwa w ochronę zabytków kolejnictwa. Przy czynnym udziale wolontariuszy skupionych wokół Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, została powołana Sekcji Koła Naukowego na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

W roku 2015 Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała obchodziła 100-lecie istnienia. Z tej okazji sprowadzono z Bieszczad czynny parowóz Kp4, ukazała się też monografia kolei.

Niestety, infrastruktura kolejowa od wielu lat doraźnie remontowana wyłącznie przez pracowników i wolontariuszy, wymaga naprawy. W przeciwnym wypadku grozi jej likwidacja. Realizacja tego zadania własnymi siłami FPKW nie jest możliwa. Koszt przywrócenia przejezdności na odcinku Rogów – Jeżów wynosi około 300 tys. PLN.

Na dzień dzisiejszy FPKW uzbierała kwotę w wysokości 58 610 PLN. Brakuje ponad 230 tys. PLN. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała. Wyraźmy szacunek dla historii! Razem uratujmy polskie dziedzictwo kolejowe!

Zainteresowanych prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.