Fundacja Grupy PKP ma przyjemność przekazać informację dotyczącą realizowanego przez Fundację Grupy PKP projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja” w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020, który powstał w celu przeciwdziałania wykluczeniu seniorów w wieku 60+, upowszechniania kompetencji cyfrowych tych ludzi, integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej, a także ich aktywizacji zawodowej i społecznej.
Projekt stanowi próbę znalezienia systemowego rozwiązania w zakresie przeciwdziałania marginalizacji seniorów. Nasza inicjatywa jest nowatorska, dlatego że Uniwersytety III wieku czy Dzienne Domy Senior-Wigor, realizują wyłącznie programy edukacyjno-rozrywkowe. Problem polega na tym, że bez praktyki, zdobyta w trakcie zajęć wiedza zanika. Na aktywizację osób starszych państwo polskie wydaje miliony złotych. Jednak bez wsparcia fachowców, seniorzy nie zaangażują się w żadne przedsięwzięcie. Świadczą o tym wyniki badań GUS. Zaledwie 3,5% osób starszych na emeryturze prowadzi aktywny tryb życia. Nasze społeczeństwo starzeje się, dlatego już dziś powinniśmy wspólnie poszukać rozwiązania problemu marginalizacji osób starszych.
PKP SA zarządza ponad 100 tys. nieruchomości na terenie całego kraju. Postanowiliśmy zaadaptować niektóre z nich pod Inkubatory Przedsiębiorczości dla Osób Starszych, wzorowane na Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale z małym wyjątkiem. W naszym Inkubatorach można będzie nie tylko założyć działalność gospodarczą, ale także zaangażować się w pracę na rzecz innych ludzi. Jeżeli chodzi o wolontariat, na rynku brakuje pośrednika dla dwóch stron: instytucji potrzebujących wolontariuszy i osób chcących zaangażować się społecznie.
W ramach projektu „Nowoczesny senior – nauka i integracja” chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniach z ekspertami i zdobyć wiedzę z zakresu: Czym jest partycypacja społeczna. (UW) Jak założyć Fundację/Stowarzyszenie. (UW) Jak wyliczyć emeryturę/rentę. (ZUS) Wolontariat – korzyści z bycia społecznikiem. (Fundacja Grupy PKP) Za późno na start? Start-upy dla seniorów. (AIP) Podczas spotkań uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób można założyć i poprowadzić własną działalność, co trzeba zrobić żeby zostać radnym lub wolontariuszem.
To nie wiek, ale stereotypy stanowią przeszkodę w realizacji pomysłów i samorealizowaniu się na wielu płaszczyznach, w tym społecznych i biznesowych.
Wszystkie inicjatywy powstałe w ramach projektu (blog, gazeta, poradnik, wystawa, etc.) będą wspierane i rozwijane przez Fundację Grupy PKP. Udowodnimy seniorom, że są oni w stanie pokonać własne uprzedzenia i stereotypy oraz aktywnie włączyć się w życie społeczne.
Jeżeli chodzi o udzielenie pomocy seniorom, nasz projekt jest najlepszym rozwiązaniem dlatego, że daje przysłowiową wędkę w postaci innowacyjnych metod, które znacznie zwiększą szanse na sukces pomysłu (produktu, usługi, aktywności społecznej). Podczas warsztatów końcowych słuchaczom zostaną przedstawione sposoby finansowania przedsiębiorstw. Począwszy od inwestycji kapitałowych, poprzez dostępne kredyty na start, dotacje dla osób bezrobotnych, aż po programy akceleracyjne zakończone dotacjami.
Wierzymy, że dobrze zorganizowany projekt będzie fundamentem pod nowe myślenie o eliminacji stereotypów o osobach starszych oraz przyczyni się do likwidacji barier w myśleniu na temat starości.
Inauguracja projektu będzie miała miejsce 16 września b.r. o godzinie 10:00 na terenie Dworca Warszawa Wschodnia (wstęp wolny).