Każdy człowiek się starzeje, ale nie każdy jest stary. To piękny etap życia, w którym w końcu jest czas na naukę, rozwijanie pasji i nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Z pewnością właśnie dlatego z sukcesem zakończył się pierwszy etap projektu ,,Nowoczesny senior – nauka i integracja”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i zachęcamy do dalszych aktywności!

Czternaście lat temu Polska zobowiązała się do wdrożenia tzw. Planu Madryckiego, czyli prowadzenia działań na rzecz aktywizacji seniorów. Projekt ,,Nowoczesny Senior – nauka i integracja”, którego ambasadorem został b. minister Adam Wielądek, jest jednym z przykładów jego realizacji w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

W ramach inicjatywy zrealizowanej przez Fundację Grupy PKP w okresie od sierpnia do połowy grudnia 2016 r. w Warszawie i Wrocławiu blisko 1000 osób skorzystało z pełnowymiarowych kursów informatycznych, literackich czy ruchowych. Zmotywowane osoby, mające sporo wolnego czasu nie były w żaden sposób ograniczone. Niektórzy uczestnicy w ramach utrwalenia zdobytej wiedzy skorzystali z wybranych cykli zajęć nawet dwa razy.

Oferta na poszerzenie swoich zainteresowań i umiejętności była bardzo bogata – począwszy od obsługi komputera poprzez prowadzenie bloga, tworzenie filmów, czy obróbkę zdjęć. W trakcie dodatkowych warsztatów aktywizacyjnych sporo mówiono o wolontariacie i założeniu firmy. Odbyły się również spotkania motywacyjne, np. z prof. J. Miodkiem oraz integracyjne, w trakcie których uczestnicy mieli okazję do wspólnej zabawy i nawiązania relacji.

Mamy nadzieję, że nauka nie pójdzie na marne i znajdą się wśród seniorów odważni, którzy spróbują sił w ramach własnej działalności lub wolontariatu! W końcu to stereotypy stanowią największą przeszkodę w realizacji naszych pomysłów! 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, który był zaplanowany i zrealizowany dzięki zaangażowaniu młodych ludzi. Zarówno w trakcie warsztatów, turniejów bowlingowych, Święta Kolejarza czy spotkań Bożonarodzeniowych, wszyscy mogli poczuć się częścią wspaniałej kolejarskiej wspólnoty.

Dziękujemy!

Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej, którą stworzyli nasi seniorzy: http://nowoczesny-senior.org/ Znajdują się tam materiały dotyczące projektu „Nowoczesny Senior – nauka i integracja” są dostępne na stronie internetowej.