Czym są rogatki? Kto ma pierwszeństwo na przejeździe kolejowo-drogowym? Ile wynosi droga hamowania pociągu? – m.in. z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy odcinka programu Matura To Bzdura, partnera kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. W nagraniu sprawdzono wiedzę Polek i Polaków nt. ruchu drogowego.

Do 98% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi z winy kierowców. To zwykle skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i sygnalizacji przejazdowej, a nawet omijania rogatek. Dlatego w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z programem MaturaToBzdura.tv promują w mediach społecznościowych odpowiedzialne zachowanie na drogach, w tym przede wszystkim na przejazdach kolejowo-drogowych.

Abyśmy wszyscy byli bezpieczni na drogach

MaturaToBzdura.tv to najbardziej znana sonda uliczna w Polsce. Pozornie łatwe pytania i mnóstwo zaskakujących, nieraz zabawnych odpowiedzi z wielu dziedzin. Odcinki programu obejrzano już w serwisie YouTube ponad 135 mln razy. W najnowszym programie weryfikacji została poddana wiedza Polaków z dziedziny bardzo praktycznej, czyli z zasad ruchu drogowego i zachowania się na terenach kolejowych.

– Matura To Bzdura zaangażowała się w akcję społeczną „Bezpieczny przejazd…”, gdyż naszą misją jest demaskowanie czego Polacy nie wiedzą – mówi Adam Drzewicki, pomysłodawca programu. – Warto jednak pamiętać, że nie każda informacja ma taką samą wagę. Naszym zdaniem każdy powinien wiedzieć, kiedy odbył się chrzest Polski, ale jest mała szansa, aby ta wiedza uratowała komuś życie. Natomiast kampania społeczna „Bezpieczny przejazd…” właśnie po to jest stworzona – tłumaczy. – I po przepytaniu kilkunastu osób, z których większość posiada prawo jazdy, widać, że wiedza dotycząca np. zachowania przy przejazdach kolejowo-drogowych jest zdecydowanie za mała. Mamy szczerą nadzieję, że każda osoba, która zobaczy najnowszy odcinek programu, pozna lepiej zasady ruchu drogowego, abyśmy wszyscy byli bezpieczni na drogach – dodaje.

Poza specjalnym odcinkiem programu, w którym uczestnicy odpowiadali na pytania takie jak np.: Czym są rogatki? Kto ma pierwszeństwo na przejeździe kolejowo-drogowym? Ile wynosi droga hamowania pociągu?, przygotowany został również interaktywny quiz, w którym każdy chętny może sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ruchu drogowego. Będzie on dostępny na profilu MaturaToBzdura.tv od 17 kwietnia.

Youtuberzy stawiają #SzlabanNaRyzyko

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” nieprzerwanie od 2005 roku. Jej celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. poprzez edukację i budowanie kultury bezpieczeństwa. W ubiegłym roku, w ramach współpracy z youtuberami powstały cztery filmy, które odtworzono blisko 1,5 mln razy. To produkcja zatytułowana: „Jeden przejazd za daleko” autorstwa Cyber Mariana oraz film pokazujący realizację materiału „od kuchni”, a także dwa filmy autorstwa Iwony Blecharczyk Trucking Girl (wideo 1wideo 2), która powiedziała: 
– Wspieram tę akcję, ponieważ chciałabym uświadomić wszystkim użytkownikom dróg, jak łatwo jest stracić życie łamiąc podstawowe zasady ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych.

#SzlabanNaRyzyko – jedna z największych kampanii w Europie

Dotarcie z przekazem kampanii do młodzieży i dorosłych poprzez media społecznościowe, to nie jedyne działania zarządcy infrastruktury w ramach „Bezpiecznego przejazdu…”. Wśród stałych, całorocznych działań, prowadzonych przez PLK organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach. Przygotowywane są materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską. Natomiast 25 listopada 2016 r. jednym z laureatów konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, organizowanego przez UTK, zostały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Przestrzegaj przepisów!

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wciąż podnoszą również poziom zabezpieczeń u styku drogi żelaznej z asfaltową: to m.in. 1500 zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań drogi i toru bezkolizyjnymi wiaduktami lub tunelami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, który już działa na ponad 1000 przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców – respektowania zasad bezpieczeństwa.

– Każdy kierowca i pieszy powinien mieć nie tylko wiedzę dotyczącą przepisów m. in. na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także świadomość, że ich przestrzeganie to dowód odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych. Przestrzeganie przepisów to deklaracja: "jestem osobą godną zaufania" – nie tylko "wiem i deklaruję", ale przede wszystkim "respektuję" – mówiła podczas debaty inaugurującej ubiegłoroczną kampanię Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta poznawczo-behawioralny. Znajomość przepisów ruchu drogowego to dowód dojrzałości i odpowiedzialności za siebie i innych. Respektowanie zasad chroni wszystkich użytkowników przejazdów: kierowców na drodze i podróżnych w pociągach.

Najważniejsza jest bowiem ogólna zasada – bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych.

Więcej informacji o kampanii: www.bezpieczny-przejazd.pl oraz w social mediach pod hasłem #SzlabanNaRyzyko

Fundacja Grupy PKP – partner kampanii bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”