Dlaczego budowa Dworca Centralnego trwała tylko 1100 dni? Gdzie znajduje się stacja „Skarpa”? Który budynek dworcowy ma dach w kształcie paraboloidy hiperbolicznej i na jakiej stacji zorganizowano imprezę sylwestrową? – na te i inne pytania odpowie przewodnik podczas spacerów po Dworcu Centralnym, które odbywać się będą od lipca do września.

Dodatkowo przewodnicy miejscy będą mogli pogłębić swoją wiedzę z zakresu historii obiektów dworcowych podczas szkoleń. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Grupy PKP.

Historia dworców kolejowych w Warszawie zaczęła się już w połowie XIX wieku, jednak dopiero po I Wojnie Światowej podjęto decyzję o połączeniu ich jedną linią, by stworzyć układ łączący prawy i lewy brzeg Wisły w środku miasta. Po 1945 roku dwaj wielcy architekci – Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak – zaprojektowali obiekty, na czele z Dworcem Centralnym, które mimo upływu lat wciąż są funkcjonalne i zachwycają swoimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i plastycznymi. Wchodząc do nich z przewodnikiem można odkryć jak niesamowita historia tam się kryje – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Terminy wycieczek

Wycieczki odbędą się w dniach 8 i 22 lipca, 5 i 19 sierpnia, 9 i 23 września, w dwóch turach w ciągu dnia, w godzinach 10:00 i 12:00. Przewodnik czekać będzie w hali głównej Dworca Centralnego przy schodach prowadzących na perony. Jego znakiem rozpoznawczym będzie czapka z napisem Warszawa Centralna. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Każdy z uczestników wycieczek otrzyma specjalną pamiątkową przypinkę.

Działalność naszej fundacji ma wpierać i promować kolej. Chcemy to robić m.in. poprzez pogłębianie wiedzy o obiektach dworcowych zlokalizowanych w sercu stolicy na linii średnicowej. Spacery po nich mają edukować i po prostu sprawiać przyjemność z ich zwiedzania. Natomiast szkolenia dla przewodników są doskonałą okazją do zaznaczenia nowych punktów w harmonogramach wycieczek zwiedzających Warszawę – dodaje Katarzyna Kucharek.

Szkolenia dla przewodników

W ramach poszerzania wiedzy na temat historii obiektów kolejowych, leżących na linii średnicowej w Warszawie, Fundacja Grupy PKP zorganizuje szkolenia dla przewodników miejskich, terenowych oraz pasjonatów kolei pt. Kolejowe perły architektury modernizmu – dworce na linii średnicowej. Przewidziane są dwie edycje – 12 lipca oraz 13 września br. o godzinie 18:00. Zgłoszenia należy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z dopiskiem w tytule maila Szkolenie) do 9 lipca. Szczegóły dotyczące spotkania zostaną podane w liście zwrotnym. Szkolenie jest bezpłatne, a liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

O Fundacji Grupy PKP

Fundacja Grupy PKP została powołana przez PKP S.A. do prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej i dobroczynnej. Zajmuje się poprawą bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w szczególności na dworcach, peronach, terenach przydworcowych oraz terenach przejazdów i przejść kolejowych. Wspiera rozwój transportu kolejowego, w tym z uwzględnieniem aspektów pro-ekologicznych. Poprzez swoją działalność pomaga w krzewieniu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w tym w szczególności prowadzenia działań związanych z tradycjami i historią kolejnictwa. Fundacja wspiera również działania związane z budową i promocją rozwiązań w modelu „przyjazna kolej”, w tym w szczególności dla matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.