Fundacja Grupy PKP przez swoją działalność wspiera krzewienie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w tym w szczególności prowadzenie działań związanych z tradycją i historią kolejnictwa.  Od lipca organizowane są spacery po dworcach na linii średnicowej oraz szkolenia dla przewodników miejskich. Kolejne wycieczki już we wrześniu i  październiku.

Do tej pory z możliwości zwiedzenia obiektów na linii średnicowej skorzystało już blisko 300 osób a ponad 100 jest już zapisanych na terminy we wrześniu. Wśród zwiedzających były całe rodziny a nawet turyści z innych miast. Wycieczkowicze dowiedzieli się m.in. o tym dlaczego budowa Dworca Centralnego trwała tylko 1 100 dni, gdzie znajdowała się sala VIP i co na temat schodów ruchomych mówiła Kobieta Pracująca w filmie Motylem jestem, czyli romans Czterdziestolatka. Kolejne wycieczki odbędą się 9 oraz 23 września. Z uwagi na duże zainteresowanie Fundacja Grupy PKP postanowiła uruchomić zapisy na kolejny termin - 14 października (w dwóch turach o 10:00 oraz 12:00).

Przewodnik czekać będzie w hali głównej Dworca Centralnego przy schodach prowadzących na perony. Jego znakiem rozpoznawczym będzie czapka z napisem Warszawa Centralna. Chęć uczestnictwa w wycieczkach można zgłaszać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Każdy z uczestników wycieczek otrzyma specjalną pamiątkową przypinkę.                                         

W ramach poszerzania wiedzy przewodników miejskich, terenowych oraz pasjonatów kolei, na temat historii obiektów kolejowych, Fundacja Grupy PKP zorganizuje szkolenia pt. Kolejowe perły architektury modernizmu – dworce na linii średnicowej. Najbliższe  odbędzie się już 13 września.

Działalność Fundacji ma wspierać i promować kolej. Chcemy to robić m.in. poprzez pogłębianie wiedzy o obiektach dworcowych zlokalizowanych w sercu stolicy na linii średnicowej. Spacery po nich mają edukować i po prostu sprawiać przyjemność z ich zwiedzania. Natomiast szkolenia dla przewodników są doskonałą okazją do zaznaczenia nowych punktów w harmonogramach wycieczek po Warszawie – mówi Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

O Fundacji Grupy PKP

Fundacja Grupy PKP została powołana przez PKP SA do prowadzenia wszechstronnej działalności społecznie użytecznej i dobroczynnej. Zajmuje się poprawą bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, w szczególności na dworcach, peronach, terenach przydworcowych oraz terenach przejazdów i przejść kolejowych. Wspiera rozwój transportu kolejowego, w tym z uwzględnieniem aspektów pro-ekologicznych. Poprzez swoją działalność pomaga w krzewieniu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w tym w szczególności prowadzenia działań związanych z tradycjami i historią kolejnictwa. Fundacja wspiera również działania związane z budową i promocją rozwiązań w modelu „przyjazna kolej”, w tym w szczególności dla matek z małymi dziećmi oraz osób z niepełnosprawnościami.