Przedstawiciele Fundacji Grupy PKP wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wybuch II Wojny Światowej w Szymankowie i Tczewie. W tym roku obchodzimy 78. rocznicę niemieckiej napaści na Polskę. – Jako Fundacja pielęgnujemy pamięć i tradycję kolejową. Kolejarze mieli wielki, piękny i chwalebny udział w obronie polskiej niepodległości podczas wydarzeń II Wojny Światowej – mówiła Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji.

Uroczystości upamiętniające odbyły się w Szymankowie oraz w Tczewie, ma to związek z wydarzeniami z pierwszego dnia II Wojny Światowej. Tczewscy kolejarze zatrzymali wtedy pociąg pełny niemieckich żołnierzy, którzy mieli przejąć dworzec. W odwecie Niemcy wymordowali polskich kolejarzy oraz ich rodziny w Szymankowie. Ich ciała wrzucono do przydrożnego rowu  i postawiono tam tablicę z napisem „Tu spoczywa polska mniejszość narodowa”.

- To miejsce jest symbolem zaangażowania kolejarzy w obronę naszego kraju. To właśnie oni stanowili często trzon polskich siatek wywiadowczych, brali udział w akcjach sabotażowych i dywersyjnych. Masowo wspierali oni także działania Armii Krajowej – mówi prezes Katarzyna Kucharek. – Naszym zadaniem jest pamiętać o tych wydarzeniach – dodaje.

W uroczystościach wzięli udział także między innymi minister Andrzej Adamczyk i prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński.