Serdecznie zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań związanych ze świętowaniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w związku z którą Fundacja Grupy PKP przygotowała wydarzenia przypominające o kolejarzach spoczywających na Starych Powązkach w Warszawie.

Pierwsze z cyklu spotkań odbędzie się 24 stycznia i związane będzie ze 150. rocznicą urodzin Józefa Nowkuńskiego. O życiu i dokonaniach wielkiego polskiego inżyniera oraz jego upamiętnieniu przez współczesnych opowiedzą Panowie Marek Moczulski, Andrzej Paszke oraz Adam Wielądek. Spotkanie odbędzie się w łączonej sali nr 0144 i 0146 w West Station o godz. 17.00.

Tego samego dnia o godzinie 10.00 udamy się także na Stare Powązki (zbiórka przy bramie św. Honoraty)złożymy wiązanki na grobie Józefa Nowkuńskiego i zapalimy znicze na grobach osób związanych z „węglówką”.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w obu spotkaniach!

Józef Tymoteusz Nowkuński urodził się w Kownie 24 stycznia 1868 r., w rodzinie szlacheckiej, jako syn inżyniera Józefa Nowkuńskiego (starszego) i Teofilii ze Słońskich. W 1897 r. ukończył Instytut Inżynierii Kolejowej w Sankt Petersburgu, a następnie kierował projektowaniem i budową linii kolejowych na terenie Rosji. Po powrocie do Polski kierował budową kolei Kalety – Podzamcze. Zwrócił na siebie uwagę ministra przemysłu Eugeniusza Kwiatkowskiego, który powierzył mu budowę magistrali węglowej Śląsk – Gdynia. Józef Nowkuński zmarł w Warszawie 20 sierpnia 1952 r.