28 marca w siedzibie Fundacji odbył się wernisaż wystawy pod tytułem ,,Przydrożne Kapliczki”.

Tak naprawdę trudno jest wskazać początek stawiania kapliczek na naszych ziemiach, choć ich historia może sięgać nawet 1000 lat. W pierwszym okresie chrześcijaństwa w naszym kraju, nie było zbyt wiele kościołów, a tym samym kapliczki stanowiły dla sporej grupy wiernych jedyną formę kontaktu z Bogiem. Możemy je spotkać niemal wszędzie - na wsi, na skraju lasu, pól, łąk czy tuż obok skrzyżowania dróg i rozdroży. Na niektórych fotografiach z wystawy przewijały się  nawet motywy kolejowe.   

Na wystawie zostały zaprezentowane fotografie nagrodzone podczas zeszłorocznej edycji konkursu. Zdjęcia pokazują przeróżne kapliczki pochodzące z terenu całej Polski. Podczas spotkania nie zabrakło też ważnych słów wygłoszonych przez prezes Fundacji Grupy PKP – Katarzynę Kucharek, prezes Fundacji Chaber Polski – Marlenę Wilbikoraz księdza dr Mirosława Nowaka - dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Warszawie.     

Na wernisaż przyszli także pasjonaci związani z branżą kolejową, których uwagę przyciągnęły szczególnie kapliczki znajdujące się na terenach kolejowych oraz widziane z okna pociągu. Niebawem, bo 15 kwietnia br., wystartuje druga edycja konkursu, zahaczająca o wspomniany aspekt kolejowy. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.przydroznekapliczki.pl. Co ważne, chcemy zwiększyć zakres całego projektu i zrobić ewidencję kapliczek na terenie Polski. Nie chcemy jednak poprzestać tylko na pracach zgłoszonych w ramach konkursu, ale skorzystać z materiałów, jakie już są. Jeden z gości wspominał, że ma dostęp do dużej bazy poświęconej kapliczkom na konkretnym obszarze Polski. Planujemy określić dokładne położenie tych miejsc i je sfotografować, a następnie pokazać je w formie „kapliczkowej mapy Polski". Kto wie, może kolejnym krokiem z naszej strony będzie stworzenie aplikacji.