15 kwietnia ruszyła II edycja konkursu fotograficznego „Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita”, na który wciąż można przesyłać swoje zdjęcia. Warto ocalić od zapomnienia te przydrożne historie w postaci kapliczek!

28 marca br. w siebie Fundacji Grupy PKP odbył się wernisaż wystawy pod tytułem ,,Przydrożne Kapliczki”. Zaprezentowano na niej fotografie nagrodzone podczas zeszłorocznej edycji konkursu. Zdjęcia przedstawiały rozmaite kapliczki pochodzące z terenu całej Polski. Nie zabrakło też wątków zwianych z koleją. Ale na tym nie koniec!

15 kwietnia rozpoczął się kolejny nabór prac do II edycji konkursu, który potrwa do dnia 15 września tego roku. Watro dodać, że w konkursie mogą brać udział zarówno osoby 50+ (kategoria senior), jak i poniżej 18. roku życia. Po więcej szczegółów odsyłamy do regulaminu, jaki widnieje na stronie: http://przydroznekapliczki.pl/

Pomysłodawczynią konkursu „Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita” jest Pani Marlena Wilbik – dziennikarka, pisarka, propagatorka tradycji i kultury Kresów, która mówi tak: Wędrując po Polsce wiele razy zatrzymywał mnie urok spotykanych przy drogach, czy na ich rozstajach, wiejskich kapliczek. A także te podwórkowe, czy uliczne, naszych miast i miasteczek wielekroć emanowały mocą emocji i piękna. I tak powstał pomysł, a potem konkretny już projekt ogólnodostępnego konkursu o temacie polskie kapliczki.  

Fundacja Grupy PKP chce też zwiększyć zakres tego projektu oraz zrobić ewidencję kapliczek na terenie Polski, a przy tym nie poprzestawać tylko na pracach zgłoszonych w ramach konkursu, ale skorzystać z materiałów, jakie już są. Jest również w planach dokładne określenie położenia tych miejsc i ich sfotografowanie, a następnie pokazanie w formie „kapliczkowej mapy Polski", być może przy użyciu aplikacji. – Zatroszczenie się o niemal zapomniany już aspekt polskiej kultury stawiania kapliczek leży w gestii Fundacji– mówi  Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP. 

Tymczasem, czekamy na Wasze nowe prace!