16 listopada, w Warszawie, odbyła się gala finałowa II edycji konkursu „Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita”, którego partnerem jest Fundacja Grupy PKP. W ramach konkursu wyróżniono kapliczkę kolejową z Bytomia.

Podczas niedawno zakończonej gali finałowej konkursu, przedstawicielka Fundacji Grupy PKP, Krystyna Chrapek, wręczyła nagrodę specjalną Panu Mirosławowi Szostakowi, za zgłoszenie kapliczki św. Katarzyna z peronu 3, znajdującej się na bytomskim dworcu kolejowym.

fot. Mirosław Szostak

- Na bytomskim dworcu na peronie 3 jest Kapliczka Świętej Katarzyny patronki kolejarzy. No niestety nie udało mi się dotrzeć do historii opisującej historię powstania tej kapliczki. W Bytomiu praktycznie już nie ma kolejarzy, którzy znali by historię powstania. Przełom i zmiany systemowe doprowadziły do   tego że przez Bytom zaczęło jeździć mniej pociągów. Upadek kolei PKP sprawił że podupadł też dworzec bytomski. A wraz z upadkiem kolei zniknęli etatowi pracownicy dworca, kasy, informacja kolejowa, wc, kolejarze. Oglądając kapliczkę wydaje się, że powstała w XX wieku. Niestety w chwili obecnej nikt nie dba o tą kapliczkę – wyjaśnia Mirosław Szostak.

Pomysłodawczynią konkursu „Kapliczki polskie – w różańcu róża ukryta rozkwita” jest Pani Marlena Wilbik – dziennikarka, pisarka, propagatorka tradycji i kultury Kresów. Wędrując po Polsce wiele razy zatrzymywał mnie urok spotykanych przy drogach, czy na ich rozstajach, wiejskich kapliczek. A także te podwórkowe, czy uliczne, naszych miast i miasteczek wielekroć emanowały mocą emocji i piękna. I tak powstał pomysł, a potem konkretny już projekt ogólnodostępnego konkursu o temacie polskie kapliczki – wyjaśnia Wilbik.

28 marca br. w siebie Fundacji Grupy PKP miał miejsce wernisaż wystawy ,,Przydrożne Kapliczki”. Zaprezentowano na niej fotografie nagrodzone podczas zeszłorocznej edycji konkursu.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie:

http://przydroznekapliczki.pl/

Fundacja Grupy PKP