Szczególnym dniem dla kolei jest 25 listopada. W tym dniu obchodzone jest Święto Kolejarza. Z tej okazji Fundacja Grupy PKP składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom związanym z koleją.

Przekazując najserdeczniejsze życzenia byłym i obecnym pracownikom kolei wszystkich spółek, firm oraz zakładów związanych z branżą kolejową, doceniamy trud i włożone serce w codzienną pracę, dzięki której podróżowanie koleją jest przyjemnością. Pamiętamy szczególnie o wszystkich Kolejarzach walczących o swoje prawa w komunistycznej Polsce, którzy zmagali się z  przeciwnościami losu, chcą odmienić  życie swoich rodzin i ówczesnej kolei. 

Życzymy Państwu i Państwa bliskim wielu radosnych chwil w życiu prywatnym i zawodowym, a także spełnionych marzeń. Niech zdrowie dopisuje, a uśmiech nie znika z twarzy. Życzymy radości i nieustającej pasji w codziennej pracy. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ile trudu Kolejarze wkładają w wykonywaną pracę, abyśmy mogli komfortowo podróżować i cieszyć się bezpieczną jazdą. Niech św. Katarzyna Aleksandryjska czuwa i wspiera Was każdego dnia! Wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta!     

Fundacja Grupy PKP

Dzień Kolejarza Polskiego, bo i pod taką nazwą to święto obchodzono, zmieniał się na przestrzeni dekad. W 1935 r., Kolejarze świętowali 29 września, a już dwa lata później uroczystości miały miejsce 26 września. Relacja z przebiegu święta odbywała się wówczas na antenie Polskiego Radia. Po II wojnie światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono, podobnie jak przed wojną,  we wrześniu, ale przypadał on na drugą niedzielę miesiąca. Po raz pierwszy po wojnie obchodzono święto w 1954 r. Wprowadzono je uchwałą Rady Ministrów, a obchodom nadano charakter centralny. W okresie przemian społeczno-gospodarczych Dzień Kolejarza ustanowiono na 13 września.

Kolejne zmiany nastąpiły 21 lipca 1981 r., kiedy to NSZZ „Solidarność” Węzła PKP Lublin podjęła Uchwałę nr 1, mówiącą, że „począwszy od roku 1981 Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, tj. dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy. Pierwsze główne uroczystości 25 listopada odbyły się w Lublinie. Zbiegły się one z odsłonięciem i poświęceniem, przez biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka, Krzyża-Pomnika Doli Kolejarskiej na terenie Lokomotywowni Lublin.