W miniony piątek, 23 listopada, poznaliśmy ludzi, firmy, media, instytucje i organizacje pozarządowe, które  przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. W uroczystościach wziął udział Jarosław Oniszczuk - Wiceprzewodniczący Rady Fundacji Grupy PKP.

Fot. Mirosław Sosnowski, na zdjęciu: Jarosław Oniszczuk

Do udziału w uroczystości rozdania nagród zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. władz państwowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, służb publicznych, środowisk naukowych, firm prywatnych. Wszystkie te instytucje i osoby łączy wspólny cel, jakim jest działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

W skład tegorocznej Kapituły Nagrody „Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2018” weszli: Konrad Romik (Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego), Marcin Ślęzak (Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego), Dorota Małecka (Dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża), Romuald Chałas (Prezes Automobilklubu Polski), Radosław Czapski (przedstawiciel Banku Światowego), Jakub Żulewski (przedstawiciel banku Santander), Michał Tarcha (przedstawiciel Fundacji Grupy PKP), Bartłomiej Morzycki (Prezes Partnerstwa), Elwira Kobylińska (Wiceprezes Partnerstwa), Andrzej Grzegorczyk (Wiceprezes Partnerstwa), Piotr Sarnecki i Maciej Wroński – członkowie Zarządu Partnerstwa.

Fot. Mirosław Sosnowski

Laureatem w kategorii Osoba roku został Tomasz Tosza, Wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Tosza uważa, że źródłem sukcesu są zmiany w systemie komunikacyjnym, których władze dokonały w ciągu ostatnich kilkunastu lat; wielokrotnie podkreślał, że aby ludzie przestali ginąć w wypadkach, potrzebna jest dobra infrastruktura - od ulic, chodników i dróg w mieście, po obwodnicę i rozbudowę komunikacji publicznej.

Organizacją pozarządową roku zostało OSP Sidorki.  OSP do prawie 100 lat zrzesza młodych ludzi, którzy chcą społecznie działać dla dobra mieszkańców Białej Podlaskiej. W ramach działań na rzecz popularyzacji zasad bezpieczeństwa organizują dni otwarte, pokazy ratownicze dla mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości. Szczególną wagę przykładają do współpracy ze szkołami i przedszkolami.

W tej kategorii Kapituła postanowiła w tym roku wyróżnić również Fundację na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej oraz ECR Polska.

Firmą Roku 2018 został Carefleet S.A. Kapituła Nagrody doceniła zaangażowanie firmy w realizację kampanii odblaskowi.pl, a także akcję RAZEM365 na rzecz pomocy dzieciom poszkodowanym w wypadkach drogowych, którą w ubiegłym roku zainicjowali pracownicy Carefleet S.A. Tegoroczny zwycięzca jest, jak do tej pory, jedyną firmą, która dwukrotnie otrzymała to wyróżnienie.

Wyróżnione zostały również firma Mondelez Polska Sp. z o.o., a także Coca-Cola HBC Polska.

W kategorii Media Roku Kapituła Nagrody Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zdecydowała, że
w szczególny sposób wyróżni audycję „Skołowani” nadawaną w Radiu Tok FM. Doceniono profesjonalizm i regularne podejmowanie na antenie tematyki bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wśród wyróżnionych w kategorii Media Roku znalazła się również audycja „Jedynka w drodze” z Programu I Polskiego Radia i Prawo Drogowe@News.

W tym roku wśród nominowanych do nagrody w kategorii Instytucja Publiczna Roku znalazły się: Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie, Szkoła Podstawowa nr 11 w Grudziądzu, Straż Miejska Kraków.

Ostatecznie Kapituła przyznała statuetkę Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie. Jaworzno to miasto, które konsekwentnie budowało bezpieczną infrastrukturę i w 2017 r. osiągnęło cel Wizji Zero: zero ofiar śmiertelnych wypadków drogowych.

Fundacja Grupy PKP