21-23 listopada 2018 r. odbyło się w Gliwicach pierwsze zgrupowanie 31 najlepszych piłkarzy ze szkół kolejowych od Szczecina do Krakowa. Wydarzeniu temu partnerowała Fundacja Grupy PKP.

20 marca tego roku, w gliwickiej hali sportowej Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, odbyły się I Mistrzostwa Polski Kolejowych Szkół Średnich w Futsalu, w dyscyplinie sportowej nazywanej potocznie „halówką”. Wówczas pierwsze miejsce zajęła drużyna z Technikum Nr 4 Transportowego CKZiU w Sosnowcu.

Nasza relacja z tych wydarzeń: http://www.pkp.pl/pl/fundacja-aktualnosci/1955-i-mistrzostwa-polski-kolejowych-szkol-srednich-w-futsalu

Działania te są częścią tzw. Projektu I, przewidzianego na lata 2018-2020, którego koordynatorem jest prof. Marek Sitarz z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Pierwszym etapem tego przedsięwzięcia było wyłonienie od września 2018 r. kandydatów do reprezentacji drużyn futsalowych w szkołach średnich kolejowych z całej Polski.

I Mistrzostwa Polski Szkół kolejowych Gliwice 2018 r.

W ramach tego zadania oprócz przygotowania organizacyjnego przedsięwzięcia, planowany jest specjalistyczny kurs instruktora futsalu dla nauczycieli wychowania fizycznego z tych szkół, prowadzony przez najlepszych trenerów z polski i zagranicy. Dwie szkoły kolejowe podpisały także porozumienie pomiędzy klubami ekstraklasy: Pogoń Szczecin i Piast Gliwice, dotyczące powołania wspólnych drużyn, które będą grały w  grudniowych rozgrywkach PZPN ligi U18oraz w rozgrywkach akademickich AZS Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Drugą częścią zadania realizowanego w ramach Projektu II będzie organizacja w dniach 21-22 marca 2019 r. II Mistrzostw Polski Szkół Kolejowych w Futsalu.  Drużyny zostaną podzielone na dwie grupy, w których każdy będzie grał z każdym a następnie odbędą się gry finałowe o 1,3,5 i 7 miejsce.

Trzecią częścią zadania realizowanego w ramach Projektu III było powołanie Reprezentacji Polski w Futsalu Szkół Średnich Kolejowych. Zadanie obejmuje opiekę sportową nad powołaną 14-osobową kadrą i organizację zgrupowań oraz meczów krajowych i zagranicznych dla uczniów do 18 lat.

W dniach 21-23 listopada br. odbyło się w Gliwicach pierwsze zgrupowanie 31 najlepszych piłkarzy ze szkół kolejowych od Szczecina do Krakowa.

Pierwsze treningi reprezentacji Polskich szkół kolejowych. Gliwice 21-23 listopada 2018 r.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne na hali prowadzili trenerzy: Klaudiusz Hirsch (aktualny trener Piasta Gliwice i były trener reprezentacji Polski futsalu) oraz Marek Sitarz (trener drużyny futsalu AZS Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, trener koordynator reprezentacji). W kolejnych zgrupowaniach reprezentacji potwierdzili swój udział znani trenerzy z kraju i zagranicy. Zorganizowanie zgrupowania było możliwe dzięki wsparciu projektu przez Fundację Grupy PKP.