W piątek, 24 stycznia, w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy odbył się wieczór poświęcony pamięci inż. Józefa Nowkuńskiego, projektanta i budowniczego Magistrali Węglowej Śląsk – Gdynia, którego imię nadano, w czerwcu zeszłego roku, jednemu z bydgoskich rond. Prezes Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek,  przesłała list z podziękowaniami dla wszystkich, którzy przyczynili się do upamiętnienia tego wybitnego inżyniera.

Widok z ronda na magistralę węglową. Fot. M. Moczulski

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy 24 stycznia 2019 r. zorganizowało wieczór poświęcony pamięci inż. Józefa Tymoteusza Nowkuńskiego. Data i miejsce spotkania nie były przypadkowe. Inżynier Nowkuński urodził się w Kownie 24 stycznia 1868 r. Wiele lat życia spędził w Bydgoszczy, gdzie miała siedzibę dyrekcja budowy Magistrali Węglowej Śląsk – Bałtyk.

Na spotkaniu głos zabrali członkowie Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Marek Moczulski mówił o upamiętnieniu wybitnego inżyniera, projektanta i budowniczego „węglówki”. Zdradził też tajemnicę kasztanowca, który rośnie w Warszawie przy ulicy Mianowskiego 15, na podwórku kamienicy wzniesionej przez Spółdzielnię Budowlano-Mieszkaniową Inżynierów Ministerstwa Kolei Żelaznych w Warszawie. Andrzej Paszke opowiedział „Jak magistralę budowano”, a Jerzy Pawłowski, mieszkaniec Bydgoszczy poprowadził gości szlakiem „Bydgoskich adresów Nowkuńskiego”.

W ubiegłym roku, do tych przedwojennych  przybył jeszcze jeden: rondo im. inż. Józefa Nowkuńskiego. To imię od 20 czerwca 2018 r. nosi miejsce, w którym zbiegają się ulice Inwalidów, Harcerska i Lewińskiego. Znajduje się w bliskości przystanku Bydgoszcz Wschód i prowadzącej obok „węglówki”.
O nadanie nazwy wystąpił właśnie Jerzy Pawłowski.

Prezes Fundacji Grupy PKP, Katarzyna Kucharek, w liście do Jerzego Pawłowskiego, napisała m.in.:

Z wielką radością przyjęłam wiadomość o nadaniu jednemu z bydgoskich rond imienia inż. Józefa Nowkuńskiego. Była ona tym większa, że zorganizowane w ubiegłym roku przez Fundację Grupy PKP obchody 100. rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości, a przypominające polskich inżynierów pochowanych na Starych Powązkach, rozpoczęły się właśnie od dnia poświęconego temu wybitnemu polskiemu budowniczemu dróg żelaznych, 24 stycznia 2018 r. Cieszy nas, że miasto, w którym spędził on wiele lat; miasto, przez które prowadzi największe dzieło jego życia, zdecydowało się na ten piękny gest. Warto zauważyć, że było to w roku 150. urodzin Józefa Nowkuńskiego i w roku 85. rocznicy oddania do eksploatacji tej największej inwestycji II Rzeczypospolitej Polskiej. 

Marek Moczulski - członek i współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Andrzej Paszke - członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Jerzy Pawłowski - emeryt, miłośnik kolejnictwa i Bydgoszczy, wieloletni pracownik Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Fundacja Grupy PKP