Od lipca 2018 r. wystawa „Widzialni pełnosprawni w pracy” została zaprezentowana w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie, na dworcach kolejowych w Poznaniu, Opolu, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. Od stycznia tego roku do kwietnia można ją oglądać w  budynku West Station przy Al. Jerozolimskich 142 A w Warszawie.

 Na zdjęciu: Fragment wystawy „Widzialni pełnosprawni w pracy”, fot. Michał Tarcha

Na zdjęciu: Fragment wystawy „Widzialni pełnosprawni w pracy” w budynku West Station, fot. Michał Tarcha

Konkurs fotograficzny „Widzialni pełnosprawni w pracy” jest częścią projektu WidzialniPełnosprawni.pl promującego równe szanse na rynku pracy. Celem konkursu jest także propagowanie idei równości, zgodnie z przekonaniem Fundacji Grupy PKP, że niepełnosprawność nie powinna oznaczać gorszej pozycji na rynku pracy. Chcemy, aby w świadomości społecznej przestało funkcjonować błędne myślenie o osobach dotkniętych niepełnosprawnością. Wierzymy, że konkurs pomoże nam przełamać stereotypy w walce o równość na rynku pracy – podkreśla Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

Założeniem konkursu i kampanii billboardowej prezentującej zwycięską fotografię, a także serii wystaw najlepszych dwudziestu zdjęć na wybranych dworcach kolejowych, jest propagowanie idei równości - zgodnie z przekonaniem, że niepełnosprawność nie powinna oznaczać gorszej pozycji na rynku pracy.

Do konkursu zgłoszono ponad 100 prac pokazujących osoby z różnymi niepełnosprawnościami w trakcie pracy. Przedsięwzięcie jest zapisem historii radzenia sobie z niepełnosprawnością każdego z bohaterów zdjęć, którzy zechcieli podzielić się z nami częścią swojego życia.

W maju 2018 r. odbyło się posiedzenie Jury, na którym wyróżniono 20 prac. Jury obradowało w następującym składzie:   

Elżbieta Dzikowska – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.

Jolanta Rycerska – filozof sztuki, fotograf, autorka tekstów poetyckich, autorka licznych wystaw fotograficznych, kuratorka kilkudziesięciu wystaw i projektów. Aktualnie Prezes Okręgu Warszawskiego oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików . W 2013 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i zasługi w popularyzacji fotografii.

Magdalena Kruszewska – ambasador projektu „WidzialniPełnosprawni.pl”. Jak mówi o sobie sama: „kobieta wielu pasji, żadnych wyzwań się nie boi”. Studiuje inżynierię produkcji, pracuje, aktywnie wspiera eventy na uczelni oraz Bajkową Bydgoszcz.

Paulina Jankowska – Biuro Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Michał Tarcha – Dyrektor Zarządzający w Fundacji Grupy PKP. Absolwent Executive MBA w Rotterdam School of Management oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Administracji w Warszawie. Menedżer z wieloletnim stażem w prowadzeniu złożonych przedsięwzięć biznesowych. W Fundacji Grupy PKP zajmuje się koordynowaniem m.in. takich projektów jak „Nowoczesny Senior – Nauka i integracja” czy „WidzialniPełnosprawni.pl”.

Od lewej: Jolanta Rycerska, Elżbieta Dzikowska, Magdalena Kruszewska, Paulina Jankowska, Michał Tarcha

Zwycięskie zdjęcie nadesłał Jacek Cisło, z którym rozmawialiśmy na łamach „W Podróż”. Wywiad z panem Cisło pojawił się w grudniowy wydaniu pisma (także do przeczytania w wersji online). Pan Cisło wykonał swoje zdjęcie korzystając ze statywu i samowyzwalacza, a zatytułował: „Żaden człowiek siły swojej nie zna, dopóki jej w potrzebie z siebie nie dobędzie”.

Fot. Jacek Cisło

Poniżej jeszcze jedna z wyróżnionych prac konkursu „Widzialni pełnosprawni w pracy”, na której widzimy nauczyciela Pawła Borowieckiego pracującego w X LO im. S. Konarskiego w Radomiu. Zdjęcie wykonała Małgorzata Siembor.

Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć pod adresem: http://widzialnipelnosprawni.pl/  

Poniżej zamieszczamy mapkę wizualizującą trasę wystawy „Widzialni pełnosprawni w pracy” z 2018 r.:

A) Warszawa Centralna, B) Poznań Główny, C) Opole Główne, D) Łódź Fabryczna, E) Kraków główny, F) Wrocław Główny

 Fundacja Grupy PKP