Na zaproszenie Michała Malinowskiego, dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w zajęciach modelarskich prowadzonych w ramach gawęd o kolejnictwie wzięli udział przedstawiciele Fundacji Grupy PKP. Spotkanie odbyło się w Łazienkach Królewskich, w kawiarence „Niepodległa – Miejsce Spotkań”.

fot. Marek Moczulski

3 lutego 2019 r., w czasie dwugodzinnych zajęć dzieci w wieku od 5 do 12 lat wysłuchały opowieści Pana Bajarza o niełatwym zadaniu organizowania sieci kolejowej w niepodległej Polsce, pracy Ministerstwa Kolei Żelaznych, a przede wszystkim usłyszały o wybitnym inżynierze kolejowym, Józefie Tymoteuszu Nowkuńskim.

W wytyczaniu trasy magistrali węglowej, która była jego największym dziełem, pomagał Marek Moczulski, współautor książki „Józef Nowkuński. Budowniczy linii kolejowych”. Panowie Bajarz i Kolejarz starali się zainteresować swoją opowieścią i dzieci, i ich rodziców. Nie było to zadanie łatwe, ale i dzieci, i ich rodzice okazali się słuchaczami uważnymi. Na dodatek – ku uciesze Pana Kolejarza – wielu z nich było doskonale zaznajomionych z tematyką dróg żelaznych.

W trakcie spotkania padło także hasło: Rozkładamy stoły, będziemy budować bajkowy pociąg! Zawiadowanie całą grupę przejął Michał Malinowski, tym razem jako kustosz Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Rodzinne spotkanie zakończyło się prezentacją stworzonych modeli – konstrukcji, o jakich nie słyszeli najwybitniejsi polscy budowniczowie parowozów: Kazimierz Zembrzuski, Albert Czeczott, Antoni Xiężopolski. Pan Kolejarz wspomniał o nich w czasie spotkania.

fot. Marek Moczulski

Nagrodą za drewniane modele parowozów i wagonów, wykonane wspólnymi siłami dzieci i rodziców była książeczka „Beni uczy bezpieczeństwa”. Wydawnictwo Fundacji Grupy PKP zachwalał i wręczał maluchom wolontariusz Grzegorz Moczulski.

fot. Marek Moczulski

fot. Marek Moczulski

Fundacja Grupy PKP