W niedzielę 17 lutego, na zaproszenie Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, przedstawiciele Fundacji Grupy PKP wzięli udział w niecodziennej wycieczce, w trakcie której najmłodsi uczestnicy uczyli się jak bezpiecznie podróżować pociągiem. Wysłuchano także wspomnienia o architekcie Konstatnym Sylwinie Jakimowiczu – projektancie dworców kolei wąskotorowej.

„Pociąg zimowy” okazał się takim tylko z nazwy, bo temperatura – wyraźnie dodatnia jak na tę porę roku – czyniła go bardziej wiosennym, niż zimowym. Podczas dwugodzinnego postoju w wąskotorowym siedlisku w Runowie dzieci nie rzucały śnieżkami, a uganiały się za piłką; konik ciągnął do lasu nie sanie, a bryczkę; a po upieczeniu kiełbasek pasażerowie nie grzali się przy ognisku, a spacerowali do pobliskiego zagajnika brzozowego lub wzdłuż toru. Pod jedną z wiat schronił się koncertujący AFEKT – młodzieżowy zespół z Piaseczna.

fot. Marek Moczulski

W drodze powrotnej pełne wrażeń maluchy otrzymały książeczkę „Beni uczy bezpieczeństwa”. Przedstawiciel Fundacji Grupy PKP, Grzegorz Moczulski zachęcał do jej uważnego czytania i stosowania się do wskazówek sympatycznego Beniego. Starsi pasażerowie „Pociągu zimowego” otrzymali od przedstawiciela PGTKW kalendarzyk z podobizną Konstantego Sylwina Jakimowicza (1879-1960) – architekta, projektanta dworców kolei wąskotorowych, m.in.: Grójeckiej (zachowane w Piasecznie, Tarczynie, Gołkowie); Jabłonowskiej (zachowane w Aninie, Międzylesiu, Falenicy) i w Wilanowie (obecnie urząd pocztowy); zaprojektował też dworce na normalnotorowej linii kolejowej nr 61 (w Turowie, Juliance, Koniecpolu). Urodził się równo 140 lat temu, 17 lutego 1879 r.

fot. Marek Moczulski

Członek PGTKW zwrócił uwagę turystów na widziany z okien pociągu kościół św. Rocha w Jazgarzewie, również zaprojektowany przez Konstantego S. Jakimowicza. Zajmował on bowiem stanowisko architekta Archidiecezji Warszawskiej i położył ogromne zasługi dla budownictwa sakralnego okolic Warszawy. Był także autorem krypty książąt mazowieckich Stanisława i Janusza oraz Henryka Sienkiewicza w bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, a także nagrobka swojego wujka, Władysława Stanisława Reymonta na Starych Powązkach w Warszawie.

Fundacja Grupy PKP