W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w ramach IV edycji konkursu historycznego Patria Nostra, podczas której poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji.

Na zdj. od lewej: Paweł  Burczyk – aktor, Mirosław Gryko – Fundator Patria Nostra, Gniewomir Rokosz - Kuczyński - Wielki Kanclerz Towarzystwa Rycerskiego Braci Kurkowych, Ryszard Czarnecki – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Katarzyna Kucharek – Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP i członkowie Bractwa Kurkowego, fot. materiały prasowe Patria Nostra.

To był pierwszy z trzech tegorocznych finałów konkursu historycznego Patria Nostra 2019. Kolejne odbędą się już 16 kwietnia w Krakowie i 20 maja w Poznaniu. Fundacja Grupy PKP po raz kolejny wsparła tą inicjatywę, dla niezwykle uzdolnionych młodych ludzi, za co organizatorzy podziękowali pani Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP - Katarzynie Kucharek, wręczając pamiątkową statuetkę.  

Łącznie w ramach IV międzynarodowej edycji konkursu wzięło udział ponad tysiąc uczniów z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, a także z USA, Europy Zachodniej, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu. Uczestnicy konkursów wykonali ok. 270 filmów i animacji związanych z historią Polski.

Nagrody rzeczowe i książki w konkursie Patria Nostra, otrzymali wszyscy uczestnicy. Jednak najlepsi zdobyli bilety do Brukseli ufundowane przez pana Ryszarda Czarneckiego, Posła do PE. Natomiast nagrodami dla zagranicznych uczestników, są kilkudniowe wyprawy edukacyjne do Warszawy, Krakowa i Poznania. Nagrody wręczał w asyście jednej z najstarszych polskich instytucji, Bractwa Kurkowego, pan Prezes Mirosław Gryko, a także Poseł  Ryszard Czarnecki. Pierwszą trójkę zwycięzców nagrodzono wspaniałą szablą wraz z rytuałem pasowania. Jak twierdzą organizatorzy konkursu, „naszym celem jest budzenie, rozwijanie i umacnianie postaw patriotycznych, a także propagowanie wiedzy o historii Polski”.

Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie z XLVI L.O. im. Stefana Czarneckiego w Warszawie. W czołówce znaleźli się również uczniowie ze szkół z Kazachstanu, Ukrainy i USA. W trakcie rozdawania nagród, galę urozmaicił występ Natalii Marczuk, która zaśpiewała znane pieśni patriotyczne w nowej aranżacji.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

***

Konkurs Patria Nostra jest adresowany do młodzieży szkolnej klas VII i VIII szkół podstawowych oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych. IV edycja konkursu obejmuje województwa: małopolskie,  mazowieckie i wielkopolskie, a także polskie szkoły z Europy zachodniej, USA i Europy wschodniej;  Białorusi, Litwy, Ukrainy i Kazachstanu. W konkursie biorą udział 3-osobowe zespoły pod opieką  nauczyciela historii lub informatyki. Przewidywana łączna liczba uczestników w trzech konkursach  regionalnych wynosi około 1100 osób.

Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie postaw patriotycznych i aktywności obywatelskiej. Co więcej, formuła konkursu sprzyja rozwojowi umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego, a także pozwala uczniom na zdobycie  wiedzy o zagadnieniach często pomijanych w obowiązkowych programach szkolnych. Formuła prac  konkursowych pozwala także na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji historycznej oraz utrwalaniu tradycji i dziedzictwa narodowego.

Praca konkursowa polega na wykonaniu 30-sekundowej animacji komputerowej lub 45-sekundowego filmu dotyczącego najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia, czyli jednego z 52 tygodni roku.

Obszerną relację fotograficzną z gali finałowej IV edycji można obejrzeć na stronie organizatora, czyli Fundacji Konkursu historycznego Patria Nostra: www.konkurs-patrianostra.pl.

Fundacja Grupy PKP