9 maja odbyła się uroczystość podsumowująca inicjatywę charytatywną „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu” oraz rozpoczynająca nowy projekt „BIEGOJAZDA po Sensoryczny Ogród Marzeń”.

Na zdj. podopieczni i pracownicy Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie, fot. Agnieszka Grzela – Opalińska

Opisywane wydarzenie było zwieńczeniem ubiegłorocznej akcji „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”, którą zrealizowano przy wsparciu Fundacji Grupy PKP. Przedsięwzięcie rozpoczęło się z końcem sierpnia 2018 r. Celem tego projektu było stworzenie miejsca, w którym niepełnosprawne dzieci będą mogły bezpiecznie wypoczywać i relaksować się po licznych rehabilitacjach oraz terapiach, a także bawić się i uczyć poprzez poznawanie świata za pomocą wszystkich zmysłów.

Dodajmy, że w ramach „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu” przez pięć dni opiekunowie, rodzice i przyjaciele przebiegli prawie 500 km zabierając pieniądze na ten szczytny cel. Zespół Placówek obejmuje opieką 329 podopiecznych z wszelkimi rodzajami niepełnosprawności, również dziećmi autystycznymi czy z porażeniem mózgowym. Podopieczni mają od 3 do 25 lat. Należy wspomnieć, że wśród rodzin podopiecznych i pracowników ośrodka są osoby, które były lub są obecnie związane z koleją. 

Na zdj. podopieczna z panią Marleną Modrzejewską-Trocha, wicedyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie, fot. fot. Agnieszka Grzela - Opalińska

***

W 2019 r. Fundacja Grupy PKP patronuje kolejnym działaniom na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nowym projektem jest „BIEGOJAZDA po Sensoryczny Ogród Marzeń”

Na czym będzie polegał Sensoryczny Ogród Marzeń?

Sensoryczny Ogród Marzeń zostanie podzielony na dwie strefy – głośną, rekreacyjno-zabawową, oraz cichą, gdzie oprócz wszechobecnej zieleni znajdą się również fontanny i ścieżka sensoryczna. Obie strefy, są tak różne od siebie, ale jakże potrzebne zarówno dla rozwoju, relaksu oraz odrobiny szaleństwa dla najmłodszych podopiecznych.

W ramach tej inicjatywy, w dniach 26  – 31 maja 2019 r. uczestnicy BIEGOJAZDY, czyli czterech pracowników Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie, przemierzą Polskę o siłach własnych mięśni. Codziennie będą mieli do pokonania ponad 100 km trasy biegiem i jazdą na rowerze. Łącznie w ciągu sześciu dni zmierzą się z dystansem ponad 620 km z południa kraju na północ. Wszystko po to, aby stworzyć magiczne miejsce dla dzieci z niepełnosprawnościami, najmłodszych podopiecznych Zespołu Placówek Specjalnych, wychowanków przedszkola specjalnego. Pracownicy chcą zbudować dla nich Sensoryczny Ogród Marzeń – miejsce zabaw i odpoczynku prosto z zaczarowanego świata dziecięcej wyobraźni.   

Poniżej przedstawiamy szczegółowy rozkład jazdy / biegu z każdego dnia zaplanowanej trasy BIEGOJAZDY:

 1 Dzień – 98,7 km

Wieliczka Rynek -> Jędrzejów (SOSW ul. Krzywoustego 4)

Rower I – 44,3 km do Szczytniki 43  (2 osoby)

Bieg – 10 km do Niezwojowice 11  (4 osoby)

Rower II – 44,3 km do Jędrzejów ul. Krzywoustego 4  (2 osoby)

2 Dzień – 92,8 km 

Jędrzejów SOSW ul. Krzywoustego 4 -> Radomsko ul. Tysiąclecia Urząd Miejski

Rower I – 41,4 km  (2 osoby)

Bieg – 10 km   (4 osoby)

Rower II – 41,4 km do Radomsko ul. Tysiąclecia Urząd Miejski  (2 osoby)

3 Dzień – 96,6 km

Radomsko ul. Tysiąclecia Urząd Miejski -> Łódź ul. Tkacka 4 SOSW (przez Bełchatów i Pabianice)

Rower I – 44,3 km (2 osoby)

Bieg – 10 km (4 osoby)

Rower II – 44,3 km (2 osoby)

4 Dzień – 119 km  

Łódź ul. Tkacka 4 SOSW -> Włocławek ul. Kościuszki 12 Urząd Miejski (przez Kutno)

Rower I – 54,5 km  (2 osoby)

Bieg – 10 km (4 osoby)

Rower II – 54,5 km do Włocławek ul. Kościuszki 12 Urząd Miejski   (2 osoby)

5 Dzień – 123 km

Włocławek ul. Kościuszki 12 Urząd Miejski -> Grudziądz ul. Ratuszowa 1 Urząd Miejski (przez Czernikowo i Kowalewo Pomorskie)

Rower I – 56,5 km  (2 osoby)

Bieg – 10 km (4 osoby)

Rower II – do Grudziądz, ul. Ratuszowa 1 Urząd Miejski   (2 osoby)

6 Dzień – 86,1 km

Grudziądz ul. Ratuszowa 1 Urząd Miejski  -> Tczew, ul. Grunwaldzka 1 ZPS (przez Kwidzyn, Wielkie Walichnowy, Gorzędziej)

Rower I – 38 km (2 osoby)

Rower II – 38 km 92 osoby)

Bieg – 10 km do Grunwaldzka 1 ZPS  (4 osoby)

Uczestnicy wyruszą 26 maja z samego rana z Wieliczki i odwiedzając po drodze między innymi: Jędrzejów, Radomsko, Bełchatów, Pabianice, Łódź, Kutno, Włocławek, Grudziądz oraz Kwidzyn, aby 31 maja po południu dotrzeć do Tczewa, na boisko Zespołu Placówek Specjalnych. Wieliczka jest dla organizatorów miejscem kluczowym. Stamtąd uczestnicy BIEGOJAZDY będą wieźć i nieść symboliczną sól, ponieważ jednym z głównych celów jest postawienie w Sensorycznym Ogrodzie Marzeń tężni, aby stworzyć przyjazny dla zdrowia naszych dzieci mikroklimat, służący poprawie ich odporności.

Wszystkim uczestnikom BIEGOJAZDY gorąco kibicujemy a dzieciom życzymy dużo zdrowia.

Fundacja Grupy PKP