Przejazd historycznym pociągiem prowadzonym przez parowóz Ty42-107 na trasie Tarnowskie Góry – Herby Nowe, występy zespołów folkowych i pokazy funkcjonariuszy SOK, to główne atrakcje obchodów 85 – lecia „węglówki”, które odbyły się 13 maja 2019 r.  Uroczystości zorganizowano w Tarnowskich Górach i miejscowości Herby Nowe.

Magistrala Węglowa zwana również „węglówką” została wybudowana w latach 1926-1933. Trasa kolejowa miała duże znaczenie gospodarcze, bowiem łączyła zagłębie węglowe Górnego Śląska z Gdynią. Jak na ówczesne czasy była to największa oraz najnowocześniejsza inwestycja II Rzeczypospolitej. Budowniczym linii kolejowej był polski inżynier Józef Nowkuński, odpowiedzialny za inwestycje prowadzone w Polsce i Rosji, gdzie ukończył studia w Instytucie Inżynierii Kolejowej.
Postać inżyniera Nowkuńskiego, jak i historia powstania Magistrali Węglowej, jest ważna dla miłośników historii kolei w Polsce. W 1993 roku na dworcu w Herbach Nowych, miejscowości będącej na trasie „węglówki”, otworzono Salę Tradycji Magistrali Węglowej Śląsk – Porty im. Inż. Józefa Nowkuńskiego. Zaprezentowano w niej najważniejsze eksponaty związane z historią drogi żelaznej. W 2018 roku świętowano 25-lecie otwarcia Sali Tradycji, zaś  2019 rok to zdecydowanie czas upamiętnienia działalności inżyniera Nowkuńskiego oraz 85 – lecia oddania do eksploatacji trasy kolejowej biegnącej od Tarnowskich Gór przez Bydgoszcz do Gdyni. 

Uroczystości związane z obchodami jubileuszowymi odbyły się 13 maja 2019 roku. Swoją obecnością zaszczycili m. in. Andrzej Bittel - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Jerzy Kwieciński - Minister Inwestycji i Rozwoju,  Prezes Zarządu PKP S.A. - Krzysztof Mamiński, Ireneusz Merchel - Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP - Katarzyna Kucharek.

Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Fot. Zbiory Fundacji Grupy PKP

Jednym z podstawowych zadań Fundacji Grupy PKP jest upamiętnienie dziedzictwa i historii kolei w Polsce. Dbamy o to, by edukować nowe pokolenia przyszłych kolejarzy, by pamiętali o spuściźnie przodków, którzy odegrali ważną rolę w budowie gospodarki Państwa. Włączenie się w obchody jubileuszu 85-lecia budowy Magistrali Węglowej jest dla nas zaszczytem i obowiązkiem w wypełnianiu kolejarskiej służby. Oddajemy tym samym hołd wielkim budowniczym dróg żelaznych
w Polsce. –
informuje Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP. W poniedziałkowy poranek goście wraz z organizatorami zebrali się przed budynkiem dworca w Tarnowskich Górach, by przypomnieć historię budowy linii kolejowej oraz upamiętnić budowniczego, składając kwiaty pod pomnikiem Józefa Nowkuńskiego. Przybyłych gości przywitała delegacja kolejarzy z Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach, na czele z Dyrektorem, Wojciechem Kwiatkowskim. Kolejnym punktem programu było wręczenie statuetek lokomotywek: Bogdanowi Rzońcy, Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Infrastruktury, Jadwidze Wiśniewskiej, Europoseł Parlamentu Europejskiego, Grzegorzowi Tobiszowskiemu, Wiceministrowi Energii, Joannie Kopcińskiej, Rzecznikowi Rządu RP oraz Witoldowi Waszczykowskiemu, Posłowi na Sejm RP.

Uroczyste przywitanie gości. Od lewej: Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach Wojciech Kwiatkowski, Stanislaw Kokot Sekretarz Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarnosc" w Warszawie, Roman Kowalski, Przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ Solidarność w Tarnowskich Górach. Fot. Zbiory Fundacji Grupy PKP

Następnie punktualnie o 10:00 na stację wjechał parowóz Ty42-107 robiąc ogromne wrażenie na zgromadzonych. Przejazd zabytkowym pociągiem był atrakcją, która przyciągnęła nie tylko miłośników kolei. Pasażerowie mieli okazję podróżować historycznym składem na trasie od Tarnowskich Gór poprzez Chorzew Siemkowice do miejscowości Herby Nowe. Tam na dworcu zwiedzali Salę Tradycji Magistrali Węglowej Śląsk – Porty im. Inż. Józefa Nowkuńskiego. Organizatorzy zadbali o różne atrakcje, by tegoroczne obchody pozostały na długo w pamięci. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przygotowali specjalny pokaz sprawnościowy. Zaprezentowali najnowszy sprzęt, który jest używany podczas akcji ujęcia sprawców kradzieży infrastruktury kolejowej. Gościom czas umiliły występy zespołów folkowych: Jankowskie Wolanki i Wieluńska Kapela Folkowa.

Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju. Fot. Zbiory Fundacji Grupy PKP

Pokaz formacji Straży Ochrony Kolei. Fot. Zbiory Fundacji Grupy PKP

Fundacja Grupy PKP

Galeria zdjeć:

   

   

   

Fot. Andrzej Paszke

   

   

Fot. Adam Kupniewski