Za nami gala finałowa XV edycji międzyszkolnego konkursu pod nazwą „Wydajemy Własną Książkę”, która odbyła się 15 maja w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Sochaczewie.

Na zdj. laureaci konkursu „Wydajemy Własną Książkę” i Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP – Katarzyna Kucharek, fot. tusochaczew.pl

Organizatorem wydarzenia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej im. KEN w Warszawie – Filia w Sochaczewie. Tegoroczna edycja konkursu „Wydajemy Własną Książkę” przebiegła pod hasłem „(…) zaczęło się na dworcu w Sochaczewie”.

Każdą z nadesłanych książek Jury oceniało w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i edytorskiej. Wyróżniono 24 książki, spośród 56 nadesłanych. W tym roku to sochaczewski dworzec kolejowy posłużył jako inspiracja dla młodzieży do stworzenia książek. Obiekt miał być miejscem, gdzie wydarzyła się np. jakaś historia, przygoda, rozpoczęła się znajomość, pasja, miłość, zrodziły się życiowe plany.

Na zdj. prace konkursowe, fot. pracownicy biblioteki w Sochaczewie  

Podczas gali odbyło się podsumowanie konkursu, zarekomendowano wybrane książki laureatów „Tę książkę warto przeczytać" oraz zorganizowano autorskie spotkanie z pisarką Anetą Ostaszewską. Konkurs „Wydajemy Własną Książkę” od wielu lat wpisuje się w Tydzień Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „#biblioteka”.

Na zdj. prace konkursowe, fot. pracownicy biblioteki w Sochaczewie  

W uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień wzięli udział m.in. kierownik Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - Grzegorz Kropiak oraz Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP – Katarzyna Kucharek, która tak wspomina pobyt na gali: To bardzo budujące, kiedy widzę tak zdolną młodzież, która z pasją i zaangażowaniem poświęca swój wolny czas na pisanie książek z wątkami kolejowymi. Zachęcam do poznania tych prac, ponieważ skrywają w sobie wartościowe oraz ciekawe historie.    

Z kolei kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej Filii w Sochaczewie - Elżbieta Szczypińska tłumaczy tak: W naszym konkursie stawiamy na kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania, blisko związanych z naszą małą Ojczyzną. Na przestrzeni piętnastu lat powstały książki na temat historii miejscowości, tradycji, obyczajów, kultury, zabytków, ciekawych miejsc, zasłużonych mieszkańców, szkół, regionalnych produktów itd.

Tegoroczne nagrody powędrowały do następujących uczestników:

 • Szkoły podstawowe klasy 1-3
 1. 1. miejsce

Gabriela Ostaszewska, SP nr 3

 1. 2. miejsce

Klaudia Przygoda, ZS Erminów, Maria

Maria Pietrak, SP Teresin

 1. 3. miejsce

Marta Krzeszowiec, SP nr 2

 

 • Szkoły podstawowe klasy 4 – 6
 1. 1. miejsce

Filip Jurczak, SP nr 4

 1. 2. miejsce

Lena Figut, SP nr 4

Hanna Fiołek, SP nr 3

 1. 3. miejsce

Lilianna Poryszewska, SP nr 4

 • Wyróżnienia

Alicja Krasucka, SP nr 4

Jędrzej Kuśmierczyk, SP nr 4

Wiktoria Łęcka, SP Iłów

Agnieszka Piątkowska, SP Giżyce

Kalina Staszewska, SP Teresin

Jakub Jaworski, SP Kurdwanów

 • Szkoły podstawowe klasy 7-8 i 3 gimnazjum
 1. 1. miejsce

Judyta Stępińska, SP nr 6

 1. 2. miejsce

Aleksandra Adamczyk, SP nr 6

Katarzyna Orzeszek, SP Kaptury

 1. 3. miejsce

Karolina Zatorska, SP nr 2

 • Wyróżnienia

Agata Bylicka, SP nr 6

Emma Kovkasyan, SP nr 6

 • Nagroda specjalna

Paweł Arkuszewski, SP Giżyce

 

szkoły średnie

 1. 1. miejsce

Patrycja Kuczera, LO Sióstr Niepokalanek Szymanów

 1. 2. miejsce

Kinga Majczak, ZS im. Iwaszkiewicza

 1. 3. miejsce

Katarzyna Majorek, ZS im. Iwaszkiewicza

Fundacja Grupy PKP