Czworo pracowników Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie biegło i jechało rowerem z Wieliczki do Tczewa. Pokonali ponad 620 km, by zdobyć środki na stworzenie  Sensorycznego Ogrodu Marzeń dla wychowanków Przedszkola Specjalnego Nr 3 w Tczewie. Fundacja Grupy PKP odegrała dużą rolę we wsparciu akcji.

fot. Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie

Fasolki, popularny 20 lat temu zespół dziecięcy śpiewał w refrenie piosenki „Moja fantazja”, tak: „Bo fantazja, fantazja, bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić, aby bawić się na całego”.  Utwór idealnie oddawał sposób myślenia i postrzegania świata przez dzieci. Dzięki wyobraźni każde dziecko może stać się piratem, kierowcą rajdowym, astronautą lub księżniczką, ale nie wszyscy najmłodsi tak mogą. Codzienność przedszkolaków niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie, to liczne terapie i rehabilitacje. Zabawa nie zawsze wygląda tak, jak u zdrowych dzieci, które biegają na placu zabaw.

Pracownicy Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie mimo wszystko chcieli stworzyć takie miejsce, w którym każdy z ich podopiecznych mógłby spędzić miło czas, a poprzez zabawę również odbywać terapię.

„Jak wygląda wasze wymarzone miejsce zabaw?”

Takie pytanie usłyszały przedszkolaki od swoich nauczycieli. W odpowiedzi najmłodsi przygotowali prace plastyczne, w których były zielone skwery, fontanny i huśtawki. Tak, właśnie narodziła się idea powstania Sensorycznego Ogrodu Marzeń. Według planu miejsce ma być podzielone na strefy: głośną, rekreacyjno-zabawową oraz cichą. W nawiązaniu do rysunków najmłodszych, ogród będzie miał dużo roślin i kwiatów, fontanny, tężnie oraz ścieżkę sensoryczną. By wybudować taki specjalny plac zabaw, placówka musi zgromadzić fundusze. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na portalu Zrzutka.pl, ale dzięki hojności darczyńców projekt może zostać zrealizowany. Fundacja Grupy PKP przekazała na ten cel darowiznę.

- Widok przedszkolaków z Tczewa chwyta za serce. Widziałam placówkę i rozmawiałam z twórcami projektu. To jest niesamowite, jak pracownicy potrafią się zaangażować w rozwój swoich podopiecznych. Są gotowi pokonać trasę 100 km dziennie, by zebrać fundusze na budową Sensorycznego Ogrodu Marzeń. Taka postawa zasługuję na podziw i wsparcie. Dlatego Fundacja Grupy PKP po raz drugi popiera inicjatywę organizowaną przez Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie – powiedziała Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

„Biegojazda” od Wieliczki do Tczewa

Od 26 - 31.05.2019 r. czworo pracowników Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie biegło i jechało rowerem z Wieliczki do Tczewa. Drużyna „Biegojazdy” dziennie pokonywała około 100 km. trasy.  W trakcie tych dni dołączali do nich członkowie Klubów Biegacza, Kluby Rowerowe, mieszkańcy mijanych po drodze miejscowości. Organizatorem akcji był Zespół Placówek Specjalnych oraz Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie. „Biegojazda”, to drugie, charytatywne  wydarzenie sportowe przez nich organizowane.  W marcu 2018 roku odbył się sztafetowy bieg charytatywny – 460 km w ciągu 5 dni –  pod hasłem „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”.

Fundacja Grupy PKP

fot. Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie

fot. Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie

fot. Zespół Placówek Specjalnych w Tczewie