Czy wiesz, że jeden honorowy krwiodawca może uratować, aż trzech potrzebujących? Fundacja Grupy PKP zachęca wszystkich do wzięcia udziału w III edycji Kolejowej Kropli Krwi organizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. 

Pomagać można w różny sposób. Poprzez oddanie 1% podatku, wzięcie udziału w zbiórce pieniędzy zorganizowanej na szczytny cel lub można też oddać część siebie, czyli np. zostać honorowym krwiodawcą. Kolejarze, jako grupa zawodowa słyną z chęci udzielania pomocy oraz często organizują lub uczestniczą w zbiórkach krwi. Urząd Transportu Kolejowego od 2017 roku przygotowuje wspólnie z Kolejarską Służbą Krwi i Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa akcję społeczną, „Kolejową Kroplę Krwi”, która cieszy się dużym powodzeniem wśród pracowników i kolejarzy z całej Polski.

W najbliższy czwartek, 13 czerwca, o godzinie 9:00 w siedzibie UTK w alejach Jerozolimskich 134 w Warszawie będzie można oddać krew na rzecz potrzebujących.

- Jedna oddana dawka krwi, to uratowanie nawet trzech ludzkich istnień.  Dzieląc się krwią, każdy z nas może poczuć ogromną satysfakcję z tego, że dzięki nam inny człowiek może dostać drugą szansę – przekonuje do udziału w akcji Ignacy Góra, prezes UTK.

Wszystkie chętne osoby do udziału w „Kolejowej Kropli krwi” powinny zarejestrować się poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie organizatora: https://utk.gov.pl/pl/wolnytekst/14145,Formularz-zgloszeniowy.html

13 czerwca należy pamiętać o posiadaniu dowodu osobistego lub paszportu. Jest to dokument niezbędny do udziału w akcji krwiodawstwa.

Fundacja Grupy PKP także jest organizatorem akcji honorowego krwiodawstwa – „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”. III edycja wydarzenia odbędzie się już 23 lipca 2019 roku. Przy 12 dworcach kolejowych w Polsce jednego dnia zaparkują specjalne krwiobusy. Wykwalifikowany personel z Narodowego Centrum Krwi będzie oczekiwał na wszystkich, którzy chcą wesprzeć akcję oraz pomóc potrzebującym.  W regionalnych centrach krwiodawstwa cały czas brakuje krwi, a w okresie wakacyjnym pozyskuje się jej nawet o jedną trzecią mniej niż zwykle. Dlatego ogromnie ważne są różnorodne akcje, takie jak „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”, które mobilizują szlachetnych ludzi do dostarczania innym tego najcenniejszego leku, niezależnie od pory roku. W ramach dwóch poprzednich edycji  oddano łącznie 161 litrów krwi!

Fundacja Grupy PKP