W ten upalny weekend spotkaliśmy się w Wieruszowie na IV Mistrzostwach Polski w Wyścigach Drezyn Ręcznych. Żar lejący się z nieba wyciskał z zawodników siódme poty. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Ale koniec końców wszystko odbyło się zgodnie z planem i uśmiechem na twarzy. Sprawdźcie, kto w tym roku najmocniej prężył mięśnie pędząc drezyną.

Początek zawodów w Wieruszowie, fot. Marek Moczulski

Mistrzostwa Polski odbyły się 15 czerwca w Wieruszowie położonym w województwie łódzkim. Impreza przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę drużyn. Ponad 30 grup z różnych części Polski podjęło wyzwanie i ścigało się drezynami ręcznymi na dwóch równoległych torach na bocznicy kolejowej Pfleiderer S.A.

Co trzeba było zrobić, żeby pokonać rywala? Wystarczyło jak najszybciej przekroczyć linię mety z czerwonym napisem w tle: „wymagane łzy szczęścia”. Tego dnia tory kolejowe w Wieruszowie rozgrzewały się do czerwoności od tak fantastycznych emocji, jakie towarzyszyły zawodom. Drezynowe wydarzenia wsparła Fundacja Grupy PKP.

Dzieci próbujące swoich sił pod okiem dorosłego opiekuna, fot. Marek Moczulski

Oprócz wyścigów drezyn organizatorzy zapewnili mnóstwo innych atrakcji, takich jak przejazd pociągiem retro na trasie Kępno - Wieruszów - Czastary, przejażdżki drezynami ręcznymi, rowerowymi, silnikowymi, rzuty do celów, pokaz dżudżitsu i występ kapeli folkowej.

Pokaz dżudżitsu, fot. Marek Moczulski

Mimo żaru lejącego się z nieba, nie brakowało uczestnikom zapału, radości, dobrej zabawy i chęci rywalizowania - rozpędzając drezyny do niebotycznych prędkości.

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirkowie, fot. Tugazeta.pl

fot. Tugazeta.pl

Wyniki IV Mistrzostw Polski w wyścigach Drezyn Ręcznych 2019:

Kategoria – Panowie:

1. TGV: Tyble (Damian Kryś, Łukasz Magiera, Maciej Nowicki, Tomasz Nowicki)

2. Bastek-Team – Wieruszów (Sebastian Szul, Bartłomiej Rybczak, Tomasz Niełacny, Michał Tarańczuk

3. Olesno: Olesno Śląskie (Tomasz Jachymski, Dariusz Fiedor, Dariusz Makros, Gabriel Janikowski)

Kategoria - Panie:

1. Błyskawice: Karsznice: ISE Karsznice (Natalia Kołtuniak, Katarzyna Kluszczyńska, Emilia Szaflik, Paulina Gołębowska)

2. Biedroneczki: ZLK Ostrów Wlkp. (Dorota Domagała, Teresa Żymełka, Małgorzata Kuświk, Aneta Szymczak)

3. Iskierki: - ZLK Łódź (Jolanta Głyda, Marlena Golińska, Joanna Fronc, Marianna Lesiak)

Można także obejrzeć transmisję na Facebooku z sobotnich zmagań w Wieruszowie:

Drezynowe mistrzostwa w sposób kreatywny popularyzują historię kolejnictwa i kolejowych drezyn, zachęcają do aktywnego sposobu spędzenia wolnego czasu, znoszą bariery pokoleniowe i pozytywnie wpływają na integrację wśród mieszkańców. Więc trzymamy mocno kciuki za kolejną edycję tej wyjątkowej imprezy w Wieruszowie.

Fundacja Grupy PKP