Internauci w plebiscycie zorganizowanym m.in. przez Fundację Grupy PKP docenili zmodernizowany budynek dworcowy w Kartuzach. Głosujący docenili nowoczesne wnętrza oraz bibliotekę, która jest częścią obiektu.

 

Mieczysław Gołuński, Burmistrz Kartuz, Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP, Jakub Majewski, Prezes Fundacji ProKolej.

Kolejarze, chcąc wyróżnić obiekty sprzyjające w oczekiwaniu na podróż pociągiem przygotowali konkurs „Dworzec Roku 2018”. Organizatorami były Fundacja Grupy PKP oraz Fundacja ProKolej. Burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński, chcąc uhonorować pracę przy budowie nowoczesnego obiektu zorganizował specjalne wydarzenie z udziałem samorządowców i organizatorów konkursu. Pamiątkową tablicę zamontowano na elewacji budynku, tak, by każdy pamiętał o zdobyciu tak ważnej nagrody, bo wygranej głosami publiczności, co jest największym wyróżnieniem inwestycji.

Pociąg do kultury

W 2017 roku na miejscu starego dworca z połowy lat 50 – tych XX wieku stanął nowoczesny budynek przeznaczony do obsługi pasażerów pociągów i autobusów. Poza typową dla tego typu obiektów funkcjonalnością, architekci przygotowali przestrzeń dla biblioteki oraz informacji turystycznej, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy, jak i podróżni docenili nowy dworzec w konkursie „Dworzec Roku 2018” przyznając mu nagrodę publiczności.

Organizatorzy konkursu "Dworzec Roku" wraz z przedstawicielami samorządu terytorialnego przywitali zgromadzoną publiczność.

Konkurs na najładniejszy dworzec w Polsce

W ramach konkursu zgłoszono 32 dworce. Spośród nich wybrano 21, które odwiedzili audytorzy. Wybrano 10 finalistów, wśród których znalazły się m.in. budynki w Warszawie, Gdyni, Toruniu, Wrocławiu, Katowicach, a także dworzec w Kartuzach. Spośród tych gmachów najlepszy wybrało jury konkursu, w skład którego wchodzili: dr hab. inż. arch. Jacek Wesołowski, Jolanta Kramarz, Andrzej Goltz, Katarzyna Kapczyńska i Anna Popek. Zwyciężył Dworzec w Wągrowcu, zaś kartuski obiekt zdobył nagrodę publiczności w internetowym głosowaniu. 

W uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy brali udział organizatorzy konkursu "Dworzec Roku" oraz samorządowcy. Obecny był również Wicemarszałek woj.pomorskiego Ryszard Świlski.

Pamiątkowa tablica

W środę - 26 czerwca - na budynku dworca odsłonięto pamiątkową tablicę, która ma przypominać o zdobyciu tej nagrody. W uroczystości wzięli udział m.in. wicemarszałek Ryszard Świlski, Katarzyna Kucharek -  prezes zarządu Fundacji Grupy PKP i Jakub Majewski - prezes zarządu Fundacji Grupy ProKolej, a także władze powiatu i gminy Kartuzy, radni i urzędnicy.

- Pozwolę sobie zgodzić się z internautami, którzy zagłosowali na Dworzec w Kartuzach. Poza ocenianymi elementami, takimi jak funkcjonalność, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności czy walory architektoniczne widać, że na co dzień opiekują się tym obiektem ludzie z pasją. Podróżni i mieszkańcy po prostu chcą spędzać tu czas. Dodatkowo koło dworca kolejowego jest właśnie budowany dworzec autobusowy, co jeszcze bardziej usprawni komunikację. – powiedziała Katarzyna Kucharek. 

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy wybrali się rowerami na oficjalne uruchomienie kładki nad torami przy ul. 3 Maja w Kartuzach

Fundacja Grupy PKP