W tym roku przypada 39. rocznica wydarzeń, które zapisały się na kartach polskiej kolei i rozpoczęły erę Solidarności. Tegoroczne obchody jubileuszowe Lubelskiego Lipca, odbędą się już w najbliższą niedzielę, 14 lipca 2019 r.

Lato 1980 roku na Lubelszczyźnie było dosyć szczególne, bowiem w tym czasie robotnicy wielu fabryk wzięli udział w strajkach, które miały swój początek w Świdniku i Lublinie. Do komitetów strajkowych Państwowych Zakładów Lotniczych w Świdniku, zakładów azotowych, czy Fabryki Łożysk w Kraśniku, dołączyli również kolejarze z lubelskiego węzła PKP.

Walka o lepszy byt

Przyczyną strajków była sytuacja gospodarcza w kraju, nagłe podwyżki cen żywności i złe warunki pracy. Strajk lokomotywowni Lubelskiego Węzła Kolejowego trwał od 16 do 19 lipca. Pracownicy żądali podniesienia pensji dla wszystkich pracowników. Oprócz tego domagali się wprowadzenia wolnych sobót, jawności nagród i awansów, obniżenia wieku emerytalnego do 55 lat dla maszynistów i pomocników ze względu na ciężkie warunki pracy. Od 18 lipca strajkowali już niemal wszyscy pracownicy kolei - 2390 osób na 2410 zatrudnionych[1]. Jednak największym sukcesem okazało się uzyskanie zgody władz na przeprowadzenie oddolnych wyborów do Rady Zakładowej. Po kilku godzinach od zakończonych rozmów pociągi ruszyły w trasę.

Wydarzenia jubileuszowe

Zbliżają się obchody wydarzeń upamiętniających fale lipcowych strajków z roku 1980. Symbolem Lubelskiego Lipca stał się strajk kolejarzy. Bądźcie razem z nami 14 lipca w Lublinie. Zbiórka uczestników rozpocznie się już o godzinie 9:20 na placu przed dworcem głównym PKP w Lublinie. Następnie wszyscy udadzą się na teren do byłej lokomotywowni Lublin. O godz. 10:00 rozpocznie się msza święta transmitowana przez TVP3 Lublin, zaś o godz. 14:00 zapraszamy na Koncert Wojtka Cugowskiego z zespołem i wieczór taneczny przy muzyce.

W wydarzeniach wezmą udział m.in. Krzysztof Mamiński - Prezes Zarządu PKP S.A. i Katarzyna Kucharek – Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

Kobieta czytająca „Apel do mieszkańców Lublina” opublikowany na okoliczność strajków w lipcu 1980 roku. Autor zdjęcia: Jan Trembecki, źródło: Archiwum Kuriera Lubelskiego, zasoby: biblioteka.teatrnn.pl

 Fundacja Grupy PKP

[1] Źródło: www.teatrnn.pl/leksykon/artykuly/lubelski-lipiec-strajk-w-lokomotywowni