Promowanie dobrych praktyk podnoszących poziom bezpieczeństwa sektora kolejowego, integracja między sygnatariuszami Deklaracji kultury bezpieczeństwa oraz wymiana doświadczeń i czerpania inspiracji od pozostałych przedstawicieli rynku kolejowego, to główne założenia spotkania.

Dziś w Warszawie odbywa się pierwsza edycja Forum Kultury Bezpieczeństwa. Idea tego spotkania powstała z inicjatywy dr. inż. Ignacego Góry, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, w myśl doskonalenia projektu „Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Przedstawiciele Fundacji Grupy PKP, sygnatariusza Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa, laureata nagrody konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” UTK za edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na obszarze kolejowym, będą obecni na tym wydarzeniu.

Stawiamy na poprawę bezpieczeństwa

Fundacja Grupy PKP zrealizowała dotychczas wiele przedsięwzięć wpływających na wzrost świadomości w kwestiach bezpiecznych zachowań u osób korzystających z infrastruktury kolejowej. Od 2016 roku bierzemy udział w pracach międzynarodowych grup roboczych zajmujących się poprawą bezpieczeństwa. Tym inicjatywom przewodzą takie organizacje jak Międzynarodowy Związek Kolei (International Union of Railways - UIC) i Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (International Road Transport Union - IRU). Jednym z najważniejszych wydarzeń jest corocznie odbywający się w innym państwie Międzynarodowy Dzień na Przejazdach Kolejowo-Drogowych (International Level Crossing Awareness Day - ILCAD). Tegoroczną konferencję zorganizowano 6 czerwca w Holandii, podczas której omawialiśmy kampanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa realizowane w naszym kraju. Zachęcamy do przeczytania naszej relacji, z której można dowiedzieć się więcej o przebiegu tego spotkania. Reasumując, na przestrzeni lat 2017-2019 Fundacja reprezentowała Polskę na konferencjach ILCAD trzykrotnie.

Podpisanie Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa w Transporcie Kolejowym. Od lewej: dr inż. Ignacy Góra - Prezes UTK, Krzysztof Mamiński - Prezes Zarządu PKP S.A. oraz dr Mirosław Antonowicz - Członek Zarządu PKP S.A., fot. Sara Pijanowska

Edukujemy i wspieramy akcje społeczne

W marcu 2019 roku dołączyliśmy także do największej platformy wspierającej szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego - Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a uroczyste złożenie podpisu jako członka Karty miało miejsce w czerwcu tego roku w trakcie warszawskiego spotkania Polskich Sygnatariuszy Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.   

W ramach realizowanych zadań zajmujemy się szczególnie kwestiami uświadamiania i edukowania najmłodszych. Najlepszym tego przykładem jest wydana w 2017 roku książeczka ,,Beni uczy bezpieczeństwa. Beni teaches you to behave safely”, którą można bezpłatnie otrzymać m.in. w punktach InfoDworzec rozlokowanych w całej Polsce.  Fundacja prężnie współpracuje również z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. przy kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Podobnie ma się sytuacja z Urzędem Transportu Kolejowego, a dokładnie chodzi o partnerstwo przy realizacji programu „Kolejowe ABC…”.

Wyróżnienie za działalność edukacyjną

W 2017 roku, z rąk Prezesa UTK dr. inż. Ignacego Góry, Fundacja otrzymała wyróżnienie w II edycji konkursu „Kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” za działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Fundacja jest również sygnatariuszem Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa.

Podczas I Forum Kultury Bezpieczeństwa, aż 13 firm podpisze „Deklarację w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Jednym z nowych sygnatariuszy będzie spółka Polskie Koleje Państwowe. PKP S.A. prowadzi działania na rzecz bezpieczeństwa w zakresie zarządzania dworcami kolejowymi. 252 dworce kolejowe są objęte różnymi formami ochrony. 195 dworców kolejowych jest wyposażonych w monitoring CCTV. Na 23 dworcach kolejowych znajdują się defibrylatory AED. Z urządzeń można skorzystać na głównych dworcach w dużych miastach, w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Katowicach i Poznaniu, a także w mniejszych miejscowościach, takich jak Jelenia Góra, Legnica, Kalisz czy Skierniewice.

Fundacja Grupy PKP będzie uczestniczyć w I Forum Kultury Bezpieczeństwa. Spodziewajcie się oczywiście relacji z konferencji, która pojawi się na naszej stronie oraz grupie i profilu na FB:

Kiedy i gdzie?

  • 17 lipca 2019 r., godz. 10:00
  • EuroCentrum Konferencyjne
  • Al. Jerozolimskie 134, Warszawa

 Program znajdziecie na stronie: www.utk.gov.pl/pl/aktualnosci

Fundacja Grupy PKP