Nie można już było dłużej tolerować bezprawia ówczesnej władzy, która fundowała pracownikom niegodziwe warunki pracy. To właśnie 39 lat temu doszło na Lubelszczyźnie do fali strajków w wielu zakładach pracy, a symbolem Lubelskiego Lipca stał się strajk kolejarzy. W minioną niedzielę, 14 lipca, kolejarze spotkali się w Lublinie, aby upamiętnić te dramatyczne wydarzenia.

Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A., składający wieniec w czasie uroczystości, fot. Marek Moczulski

Lubelski lipiec zapoczątkował przyszłe strajki na Pomorzu, do jakich doszło w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. Niewątpliwie te wszystkie wydarzenia doprowadziły do powstania w Polsce ruchu robotniczego, który w niedługim czasie przeistoczył się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.     

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się tuż po godzinie 9.00 na placu przed dworcem głównym PKP w Lublinie, gdzie znamienici goście, m.in. Krzysztof Mamiński – Prezes Zarządu PKP S.A., Mirosław Oleszczuk - szef „Solidarności” we Wschodnim Zakładzie Spółki PKP Cargo oraz Katarzyna Kucharek – Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP, przypominali o strajkach kolejarzy sprzed prawie 40 lat. Następnie odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników 39. rocznicy strajków, w którym padły choćby takie słowa: Z Lublina popłynął wyraźny sygnał, że przełamanie monopolu władz jest możliwe.  Odczytano też list premiera Mateusza Morawieckiego.

- Organizujemy te obchody po to, aby dopominać się godnego miejsca w historii, bo było to wielkie wydarzenie - mówił Mirosław Oleszczuk, szef „Solidarności” we Wschodnim Zakładzie Spółki PKP Cargo.

- Jako przedstawicielka młodszego pokolenia kolejarzy dążę do dbania o pamięć, tradycję i historię, więc możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu jak 39. rocznica Lubelskiego Lipca, niesie za sobą nie tylko wiele emocji i wzruszenia, ale jest żywą lekcją historii, o której należy przypominać nie tylko od święta – komentowała Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

fot. Marek Moczulski

Następnie przemaszerowano z placu dworcowego na teren byłej lokomotywowni Lublin, gdzie złożono wieńce pod pomnikiem „Doli Kolejarskiej” (odsłonięto go 25 listopada 1980 r., podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Kolejarza), mającym upamiętnić strajki z lipca 1980 roku.

fot. Marek Moczulski

Po uroczystościach przy pomniku „Doli Kolejarskiej” odprawiono mszę świętą transmitowaną przez TVP3 Lublin. Po chwilach pełnych wzruszeń, wspomnień i zadumy, przyszedł czas na refleksje czysto artystyczne, których dostarczył koncert Wojciecha Cugowskiego.

Fundacja Grupy PKP

Galeria zdjęć (fot. Marek Moczulski):