Po raz trzeci organizujemy akcję honorowego krwiodawstwa „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”. Bądźcie z nami podczas tego dnia. Przy 12 dworcach staną mobilne punkty, w których będzie można oddać krew potrzebującym.

Czy wiesz, że średnio 1 osoba na 10 potrzebuje krwi w szpitalu, a osoby po przeszczepie wątroby, aż 20 jednostek? Niestety w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew jest znaczcie większe, dlatego potrzebujemy Waszego wsparcia podczas akcji „Kolej na Ciebie - uratuj życie!”. 23 lipca
w godzinach od 10:00 do 14:00
będzie można oddać krew w mobilnych punktach poboru krwi, które ustawią się tego dnia w następujących lokalizacjach:

Bydgoszcz Główna

Poznań Główny 

Częstochowa

Rzeszów Główny

Gdańsk Główny

Szczecin Główny

Gdynia Główna

Tarnów

Katowice

Warszawa Centralna

Kraków Główny

Wrocław Główny

 

Większa liczba wypadków w sezonie urlopowym powoduje, że zapotrzebowanie na krwiolecznictwo w tym okresie jest wzmożone, ale niestety banki krwi świecą wtedy pustkami. Życie ludzkie jest najcenniejszym darem, a krew płynie w każdym z nas. Niestety nie da się jej wytworzyć w laboratoryjnych i żadnych innych warunkach. Nie można jej magazynować na tzw. zapas. Dlatego apelujemy do Was o wsparcie akcji „Kolej na Ciebie - uratuj życie!”, którą Fundacja Grupy PKP organizuje wraz ze spółkami z Grupy PKP, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., Narodowym Centrum Krwi, Niezależnym Zrzeszeniem Studentów, Spółką Polonus i Kolejarską Służbą Krwi.

- Po raz trzeci zainaugurowaliśmy akcję oddawania krwi przy dworcach należących do Polskich Kolei Państwowych. To bardzo ważny projekt społeczny, który cieszy się coraz większą popularnością. Rok temu udało się zebrać niemal 93 litry krwi. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – mówi Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Łącznie w ramach dwóch poprzednich edycji „Kolej na Ciebie – Uratuj życie!” oddano 161 litrów krwi!

Kto może oddać krew?

Osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety i środków antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek i wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i nie picie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

Łączy nas krew, która ratuje życie!

Pomaganie drugiemu człowiekowi powinno wejść nam nie tylko w krew, ale i trafić do naszych serc. Dlatego głęboko wierzymy, że 23 lipca spotkamy się i odmienimy los wielu osób potrzebującej pomocy!

Zapraszamy także na nasz profil i grupę na Facebooku, gdzie będziemy informować o dodatkowych szczegółach odnośnie akcji, a także dzielić się zdjęciami:

Kolej na Ciebie – nie bądź obojętny!     

Fundacja Grupy PKP