13 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbędzie się pierwsza obywatelska burza mózgów pod hasłem „Smart PKP” w ramach cyklu „GovTech – Aktywuj pomysły!”. Uczestnicy warsztatów otrzymają atrakcyjne nagrody za przygotowanie najlepszego projektu. Wydarzeniu towarzyszy konferencja, w trakcie której zaproszeni goście będą rozmawiać o innowacyjności w sektorze publicznym. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Grupy PKP we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Spośród ponad 150 obywateli, którzy zgłosili chęć udziału w projekcie, wybrano 45 osób, które zostaną podzielone na kilkuosobowe zespoły. Członkowie tego, który wypracuje najbardziej innowacyjny pomysł dotyczący zwiększenia komfortu przejazdu pociągami, otrzymają atrakcyjne nagrody ufundowane przez PKP Intercity S.A.

 

Obywatelskiej burzy mózgów towarzyszyć będzie konferencja, w trakcie której zaproszeni goście będą rozmawiać o innowacyjności w sektorze publicznym, a  przedstawiciele GovTech Polska zaprezentują założenia i dotychczasowe rezultaty tego programu.

 

Udział w konferencji zapowiedział Premier Mateusz Morawiecki, a jej uczestnikami będą m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.

 

Do dyskusji na temat innowacyjności w sektorze publicznym zaproszeni zostali także przedstawiciele dwóch firm, które zwyciężyły w poprzedniej edycji konkursów GovTech Polska na rozwiązania technologiczne. Opowiedzą o tym, dlaczego te konkursy to szansa na wdrożenie najlepszych praktyk w polskim sektorze publicznym, a dla start-upów, oraz sektora MMŚP na otrzymanie kontraktów publicznych.

 

Innowacje są bardzo ważnym elementem pozwalającym realizować na kolei ideę zrównoważonego transportu. Inwestycje spółek Grupy mają na celu wdrażanie rozwiązań pozwalających zaoszczędzić energię (budownictwo, konstrukcja pojazdów kolejowych), a także zmniejszać emisję zanieczyszczeń oraz hałasu.

 

Dobrymi przykładami są Innowacyjne Dworce Systemowe. To autorski projekt PKP S.A. obejmujący budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła. IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych.

 

Do 2023 roku spółka w całym kraju zamierza wybudować około 40 takich dworców. PKP realizują także projekt wpisujący się w rządową strategię rozwoju elektromobilności. Poprzez montaż stacji ecoMOTO Grupa PKP zwiększa dostępność miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych, poszerzając tym samym wachlarz usług na dworcach kolejowych, a także stara się zachęcić kierowców do korzystania z pojazdów przyjaznych środowisku naturalnemu. Obecnie funkcjonuje już osiem stacji ładowania.

 

GovTech Polska – Aktywuj pomysły!

Międzyresortowy Zespół ds. Programu GovTech Polska został powołany w 2018 roku przez  Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Jego celem jest usprawnienie dialogu pomiędzy sektorem publicznym, a innowatorami: przedsiębiorcami, start-upami, środowiskiem naukowym i obywatelami. Konkursy na wdrożenia nowoczesnych technologii do sektora publicznego to była pierwsza inicjatywa Zespołu. Kolejną jest cykl „GovTech – Aktywuj Pomysły”, angażujący już wszystkich obywateli do rozwiązywania wyzwań wagi państwowej.

 

Narzędziem, które usprawni realizację tego działania są warsztaty oparte na metodologiach Design Thinking i  Service Design podczas, których zespoły składające się z kreatywnych osób spoza sektora publicznego, opracują pomysły i rozwiązania. Odbywająca się w ramach cyklu „GovTech – Aktywuj Pomysły!” konferencja „Smart PKP” jest zorganizowana z myślą o branży kolejowej. Fundacja Grupy PKP, której zadaniem jest promowanie wszelkich innowacyjnych działań i projektów, które usprawnią funkcjonowanie kolei w Polsce, odpowiada za przebieg wydarzenia. Nad merytoryczną częścią burzy mózgów będą czuwali eksperci z branży kolejowej, Zespołu GovTech Polska oraz firm z sektora IT i nowych technologii.

 

Zainteresowanych przedstawicieli mediów serdecznie zapraszamy 13 sierpnia, na godz. 13:00,  do Google For Startups Campus, przy Placu Konesera 10. Prosimy o wcześniejszą akredytację:

 

Sara Pijanowska

Fundacja Grupy PKP

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. kom. +48 786 857 294