W najbliższą sobotę, 31 sierpnia w Tczewie wyjątkowy bieg ku pamięci śp. Kazimierza Piechowskiego (1919-2017) w ramach Mistrzostw Polski Kolejarzy. Ten wielki człowiek podczas II wojny światowej walczył o nasz kraj w szeregach AK, za co też trafił do nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Przeżył to piekło. My, Polacy, powinniśmy kultywować pamięć o bohaterach. Pamiętamy!

Kazimierz Piechowski urodził się 3 października 1919 r. w Rajkowach i od najmłodszych lat był związany z Tczewem, gdzie przed wojną był działaczem Związku Harcerstwa Polskiego. W trakcie II wojny światowej przeszedł naprawdę wiele, gdyż został aresztowany i torturowany przez wojska niemieckie, a następnie trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Uczestniczył w apelu, podczas którego o. Maksymilian Kolbe ofiarował swoje życie za życie Franciszka Gajowniczka.

W 1942 roku Piechowski postanowił uciec z obozu, i wraz z trzema innymi więźniami dokonał tego brawurowego wyczynu, który zakończył się powodzeniem. Była to jedna z najbardziej spektakularnych ucieczek z Auschwitz-Birkenau w dziejach tego obozu. Po ucieczce Piechowski wstąpił do Armii Krajowej, w której szeregach walczył do końca wojny. 2015 roku prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje losy opisał w książce „Byłem numerem”. Zmarł 15 grudnia 2017 r. w Gdańsku, ale został pochowany na cmentarzu w Tczewie.

Pobiegnijmy ku pamięci

31 sierpnia, w przeddzień obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, o godzinie 11:00 rozpocznie się na Bulwarze Nadwiślańskim bieg upamiętniający postać Kazimierza Piechowskiego. Mistrzostwa Polski Kolejarzy będą żywą lekcją historii. Biegacze przemierzą ulicami Tczewa dystans 10 km. Tego dnia będziemy nie tylko aktywnie wspominać wielkiego Polaka, ale złożymy również kwiaty na jego grobie. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Grupy PKP.

Program:

  • godz. 8:00 – 9.30 odbiór osobisty pakietów startowych w Biurze Zawodów
  • godz. 10:00 – złożenie wiązanek na grobie śp. Kazimierza Piechowskiego
  • godz. 10:20 – 10:40 rozgrzewka
  • godz. 10:45 - zbiórka biegaczy przed linią startu
  • godz. 11:00 – start
  • godz. 13.00 - dekoracje w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz w kategorii open
  • godz. 13:20 – dekoracje w ramach Mistrzostw Polski Kolejarzy Kobiet i Mężczyzn
  • godz. 13.30 – zakończenie Biegu i Mistrzostw Polski Kolejarzy na 10 km
  • godz. 14:00 – pożegnanie uczestników imprezy

Pobierz regulamin biegu.

Życzymy wszystkim uczestnikom dobrej zabawy!

Fundacja Grupy PKP