Aktorzy w strojach z epoki Aleksandra Fredry, pieśni oraz korowód poloneza w hali głównej Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. To wszystko odbyło się 6 września w ramach „Happeningu Moniuszkowskiego”.

Na zdj. Śpiewaczka Anna Maria Adamiak w trakcie wyjonywania pieśni „Groźna dziewczyna”.  Fot. Łukasz Komła

Zwyczajne piątkowe południe na Dworcu Centralnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Pasażerowie spieszący się na pociąg, klienci nabywający bilety w kasach przewoźników, duży ruch i gwar, jak na co dzień na dworcu kolejowym. Nagle stanął czas, wszyscy oderwali się od telefonów, zaprzestali rozmów, bo usłyszeli przepiękny sopran Anny Marii Adamiak, która wykonała dwie pieśni Stanisława Moniuszki: „Groźną dziewczynę” i „Dumkę”.

Z muzyką klasyczną za pan brat

6 września 2019 r. na pewno zapisał się w świadomości podróżnych jako wyjątkowy dzień spędzony na Dworcu Centralnym w Warszawie. Potężny głos artystki, znakomitej śpiewaczki operowej, operetkowej i musicalowej Anny Marii Adamiak rozbrzmiał w hali głównej dworca przy akompaniamencie pianisty Andrzeja Frołowa. Artystka wzbudziła zachwyt swoim talentem oraz wyjątkowym strojem niczym z garderoby Opery Narodowej. Swój występ rozpoczęła na antresoli, w tym czasie publiczność zgromadziła się przed sceną, na której już czekała prowadząca, dziennikarka Anna Popek.

Na zdj. Krzysztof Mamiński - Prezes Zarządu PKP S.A., fot. Łukasz Komła

Po występie sopranistki na scenie przywitał zgromadzonych Prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński - Rok Stanisława Moniuszki uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stał się inspiracją do nawiązania bliższej współpracy. 5 stycznia br. warszawski Dworzec Centralny uzyskał imię Stanisława Moniuszki. Już wtedy powstał koncept, żeby przestrzeń dworcowa była wykorzystywana nie tylko dla obsługi pasażera, ale również dla wydarzeń kulturalnych – powiedział.

Na zdj. Katarzyna Kucharek - Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP, fot. Łukasz Komła

W dalszej części happeningu publiczność miała okazję poznać potomków wielkiego, polskiego kompozytora i zatańczyć poloneza. - Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie wspaniałą inspiracją do przybliżenia twórczości ojca polskiej opery narodowej. Cieszę się, że daliście się Państwo zaprosić w niezwykłą podróż muzyczno-taneczną w wykonaniu znamienitych artystów. Sam Moniuszko bardzo dużo podróżował, zarówno po Polsce, jak i po Europie szukając inspiracji do swojej twórczości wplatając w nią elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując dzieła największych polskich wieszczów narodowych. Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki wybrzmiał dziś najpiękniejszymi melodiami, które na długo pozostaną w sercach i pamięci. Artystom gorąco dziękuję za współpracę i zaangażowanie – mówiła Katarzyna Kucharek – Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.

Mistrzowie epoki romantyzmu

W dalszej część „Happeningu Moniuszkowskiego” mogliśmy zobaczyć przedpremierowo fragment spektaklu „Sto szaleństw, czyli świeczka zgasła” w reżyserii Szczepana Szczykno (premiera spektaklu odbyła się 7 września w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie), na podstawie jednoaktówki Aleksandra Fredry „Świeczka zgasła” i pieśni z „Nowego Don Kiszota”, czyli „Stu szaleństw”, do których muzykę skomponował Stanisław Moniuszko.

Na zdj. członkowie zespołu „Chorea Antiqua”, fot. Łukasz Komła

Tuż po spektaklu, członkowie warszawskiego zespołu tańca historycznego „Chorea Antiqua” porwali zgromadzonych widzów do poloneza. I tak hala główna Dworca Centralnego stała się salą dworską. Korowód, dostojnym krokiem kilkakrotnie przeszedł przez halę dworca.

  *****  

W związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki, Fundacja Grupy PKP wraz z Fundacją im. Stanisława Moniuszki zorganizowała „Happening Moniuszkowski” przy udziale Fundacji Kulturalna Polska, Fabryki Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. i Fortepiano. Spotkanie na Dworcu Centralnym im. Stanisława Moniuszko poprowadziła Anna Popek – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Prezes Fundacji Kulturalna Polska. Dziękujemy wszystkim uczestnikom „Happeningu Moniuszkowskim”. Bez Was nie miałoby to sensu!

Fundacja Grupy PKP

Galeria zdjęć: