Kolej to nie tylko praca, dla większości pracowników to przede wszystkim pasja, której są wierni całe życie. Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” zorganizowało konkurs plastyczny „Maszynista – Praca i jego pasja”. Laureatów poznaliśmy podczas obchodów „Dnia Maszynisty” w warszawskiej Stacji Muzeum. Fundacja Grupy PKP była partnerem tego wydarzenia.

 

Na zdj. otwarcie wernisażu wyróżnionych prac w konkursie "Maszynista - Praca i jego pasja", fot. Stacja Muzeum

W tym roku mija 100 lat od powstania w Polsce Związku Zawodowego Maszynistów. To niecodzienne wydarzenie stało się bezpośrednią inspiracją III edycji konkursu plastycznego, „Maszynista – Praca i jego pasja”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” przy wsparciu Fundacji Grupy PKP, Stacji Muzeum i Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce. Do konkursu mogli przystąpić wszyscy kolejarze, bądź sympatycy kolei, których pasją jest sztuka i wyróżniają się talentem plastycznym. Na najzdolniejszych artystów czekały atrakcyjne nagrody. Organizatorzy otrzymali czterdzieści cztery obrazy, z czego czterdzieści spełniło wymagane kryteria i zostało ocenionych przez Jury 31 sierpnia 2019 r. w siedzibie Stowarzyszenia „Kolejarz”. Nadesłane prace przedstawiły indywidualne podejście twórców w interpretowaniu tematu oraz urzekające wyeksponowanie maszynisty i jego pracy.

Na zdj. otwarcie wernisażu wyróżnionych prac w konkursie "Maszynista - Praca i jego pasja", fot. Stacja Muzeum

Tegorocznymi laureatami konkursu „Maszynista – Praca i jego pasja” zostali:

 • Kacper Musur (I miejsce)
 • Jolanta Rodak (II miejsce)
 • ex aequo Tomasz Blewąska i Bożena Smółka (III miejsce)
 • Bożena Smółka (I miejsce, Nagroda Specjalna Stacji Muzeum)
 • Ignacy Pałka (II miejsce, Nagroda Specjalna Stacji Muzeum)
 • Kacper Musur (I miejsce, Nagroda Specjalna Związku Zawodowego Maszynistów)
 • ex aequo Aneta Burzec i Jolanta Rodak (II miejsce, Nagroda Specjalna Związku Zawodowego Maszynistów)
 • Aneta Burzec (I wyróżnienie, „Kolejarz”)
 • Aneta Burzec (II wyróżnienie, „Kolejarz”)
 • Jolanta Rodak (III wyróżnienie, „Kolejarz”)

15 września podczas wernisażu w Galerii Wagon Stacji Muzeum odbyło się uroczyste ogłoszenie laureatów, prezentacja ich prac oraz wręczenie nagród. Obrazy zachwyciły dużym zaangażowaniem, pasją i kreatywnym podejściem twórców do tematu.

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a także zechcieli podzielić się swoim talentem oraz zaprezentować w sposób autorski postać maszynisty i jego miejsce pracy.

 • Więcej prac można obejrzeć na stronie Stacji Muzeum:

www.stacjamuzeum.pl/pl.maszynista/praca/jego/pasje

Fundacja Grupy PKP

Na zdj. uczestnicy wernisażu, fot. Stacja Muzeum

Na zdj. uczestnicy wernisażu, fot. Stacja Muzeum