Podczas 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku, spotkało się oko w oko 13-stu finalistów „Turnieju wiedzy o kolei” zorganizowanego przez Fundację Grupy PKP. Jesteście ciekawi, kto wykazał się największą wiedzą na temat kolei oraz jak przebiegał sam finał konkursu? Więcej na ten temat w naszej relacji. Zapraszamy!

Na zdj. osoby odwiedzające stoisko Fundacji Grupy PKP na Targach TRAKO, fot. Łukasz Komła

Z historią kolei za pan brat!

Rozległość tematyczna historii kolejnictwa w Polsce i na świecie, obejmuje mnóstwo wydarzeń. Kolej przeszła ogromną zmianę od czasów rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii z początku XIX wieku. Stąd też uczestnicy „Turnieju wiedzy o kolei” mieli naprawdę szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o zakres wiedzy z jaką musieli się zmierzyć w etapie korespondencyjnym naszego konkursu, ale przede wszystkim podczas wielkiego finału. 27 września 2019 r. w ramach „Dnia Edukacji i Kariery TRAKO 2019” zjechali miłośnicy kolei z całego kraju, by zmierzyć się ze sobą i odpowiedzieć na trudne pytania przygotowane przez pracowników Grupy PKP. Jesteście ciekawi, kto wygrał?

Szczęśliwa 13-stka!

Do finału „Turnieju wiedzy o kolei” zakwalifikowało się 13-stu wielkich pasjonatów kolejnictwa, którzy zabłysnęli swoją wiedzą w trakcie eliminacji, udzielając najciekawszych odpowiedzi na 3 zadania tematyczne: Kolej – moja pasja, Kolej – moja wizja przyszłości! i Polska kolej – ludzie i ich dzieło!

Na zdj. od lewej strony, prowadzący: Sara Pijanowska i Marek Moczulski, fot. Łukasz Komła

Wśród finalistów byli uczniowie szkół średnich oraz studenci. Jednak ich wiedza dotycząca historii kolei była ogromna bez względu na wykształcenie i wiek, o czym przekonali się prowadzący, jury konkursowe oraz niezawodna widownia.

Finałową rozgrywkę poprowadzili: Sara Pijanowska, pracownik Fundacji Grupy PKP i Marek Moczulski, wolontariusz Fundacji Grupy PKP i autor większości pytań finałowych. Moderatorzy kierowali do uczestników pytania o różnej skali trudności. Były pytania dotyczące Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, historii kolei na świecie oraz Władysława Reymonta (1867-1925), który zanim został pisarzem, był pomocnikiem dozorcy plantowego, czyli dzisiejszym toromistrzem.

Nad przebiegiem finału czuwało znamienite jury, pracownicy kolei: Mirosław Antonowicz, Katarzyna Kucharek, Lucyna Klein-Klarenbach i Renata Zych.

Na zdj. od lewej: Lucyna Klein-Klarenbach - Xcity Investment Sp. Z o.o., Mirosław Antonowicz - PKP S.A. i Renata Zych – Fundacja Grupy PKP, fot. Łukasz Komła

Na zdj. od lewej: Katarzyna Kucharek – Fundacja Grupy PKP, Mirosław Antonowicz - PKP S.A. i Renata Zych – Fundacja Grupy PKP, fot. Łukasz Komła

Najlepsi z Najlepszych  

Po zaciętej rywalizacji, ale oczywiście w bardzo przyjaznej i radosnej atmosferze, poznaliśmy
3 laureatów:

I miejsce zdobył Kacper Gierliński z Technikum Energetyczno -Transportowego przy Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie.

II miejsce zdobył Paweł Moskwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

III miejsce zdobył Konrad Jakubczyk z Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach.

Wyróżnienia otrzymali także:

1. Maksymilian Jarosz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika z Oddziałami Dwujęzycznymi i Międzynarodowymi w Lesznie.

2. Dawid Markus z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi.

3. Kamil Oczkowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom „Turnieju wiedzy o kolei”. Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia drogą korespondencyjną (było ich ponad 170!), jak i tym, którzy dotarli do finału i wzięli udział w naszej zabawie podczas 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku. Dziękujemy!

Mamy nadzieję, że to wydarzenie jeszcze mocniej rozbudziło w was miłość i pasję do kolei! 

Fundacja Grupy PKP

Galeria zdjęć: