„Spacer z Moniuszką w tle”, jak co roku skusił miłośników historii i warszawskich Powązek do udziału w spacerze tematycznym zorganizowanym przez Marka Moczulskiego i Marię Balicką. W trakcie wydarzenia uczestnicy z prowadzącymi złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach kolejarzy i znanych osobistości ze świata kultury.

Na zdj. grób Władysława Stanisława Reymonta, fot. Marek Moczulski

Jak co roku 2 listopada z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek spacerowaliśmy alejkami Starych Powązek, przywracając pamięć o tych wszystkich, którzy od nas odeszli, a byli związani z koleją. W tym roku również upamiętniliśmy wielkiego kompozytora, ojca polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszkę i jego rodzinę, składając kwiaty oraz zapalając znicze na ich grobach. Uczestnikom spaceru sprzyjała piękna polska, złota jesień, rozpieszczając pogodą i bogactwem barw.

Podczas tego dnia upamiętniliśmy pisarza Władysława Stanisława Reymonta, który jako młody chłopak przepracował trzy lata na stanowisku pomocnika dozorcy plantowego, dzisiejszego toromistrza. Zapaliliśmy znicze na grobach wielkich postaci, inżynierów i konstruktorów m.in. inż. Stanisława Wysockiego, projektanta i budowniczego Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. W tym roku obchodzimy 174. rocznicę uruchomienia pierwszego odcinka kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, czy inż. Józefa Nowkuńskiego, projektanta i budowniczego magistrali węglowej łączącej przemysłowy Śląsk z portem w Gdyni, czyli największej inwestycji komunikacyjnej II RP. W maju tego roku świętowaliśmy w Tarnowskich Górach 85-lecie Magistrali Węglowej Śląsk-Porty.

Na zdj. grób inż. Stanisława Wysockiego, fot. Marek Moczulski

Nie mogło nas zabraknąć przy grobie wielkiego kompozytora – Stanisława Moniuszki. Jednocześnie przypominamy, że rok 2019 został ustanowiony przez Sejm rokiem Moniuszkowskim. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Moniuszki. W związku z tym na początku stycznia nadano imię Stanisława Moniuszki głównemu dworcowi w stolicy kraju, a we wrześniu zorganizowaliśmy nieszablonowy „Happening Moniuszkowski”.

Na zdj. grób Stanisława Moniuszki, fot. Marek Moczulski

W roku 2019 przypada kolejna ważna rocznica, a mianowicie 100-lecie powstania Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, dlatego też upamiętniliśmy to wydarzenie odwiedzając na Starych Powązkach mogiłę Leona Miaskowskiego, pierwszego maszynisty, który w 1844 roku jako pierwszy na ziemiach polskich poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Na zdj. grób Leona Miastkowskiego, pierwszego polskiego maszynisty  fot. Marek Moczulski

Podczas spaceru zaduszkowego odwiedziliśmy także grób rodziny Dominika Burego, Ksawery Ostrowskiej oraz grób rodziny Łubieńskich. Niezmiennie po Starych Powązkach oprowadzali uczestników przyjaciele Fundacji Grupy PKP: Maria Balicka i Marek Moczulski, kolejarze i pasjonaci, którzy są autorami wielu publikacji dotyczących mogił kolejarzy na Starych Powązkach. Jak zawsze bardzo ciekawie opowiadali o życiu tych wszystkich wyjątkowych osób, które od nas odeszły, a dzięki takim inicjatywom pamięć o nich powraca choćby na te kilka nostalgicznych chwil. 

Dziękujemy za udział w spacerze i zapraszamy za rok!

Fundacja Grupy PKP