Uczestnicy bezpłatnych wycieczek po dworcach z cyklu „Kolejowe perły architektury” poza dawką wiedzy i ciekawostek otrzymywali również specjalnie na tę okazję przygotowane znaczki okolicznościowe, tzw. „jokery” z wizerunkiem dworców kolejowych zarządzanych przez PKP S.A. Kolekcjonerzy, którym nie udało się wziąć udziału w wycieczkach, mogą również zdobyć znaczki. Sprawdźcie jak to zrobić?

Kolekcjoner znaczków okolicznościowych w Warszawie podczas zwiedzania Dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki, fot. FGPKP

W tym roku odbywa się już 3. edycja wycieczek, podczas której można było odkryć wiele interesujących ciekawostek wpisanych w historię takich miejsc jak Dworzec Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki, Łódź Fabryczna, Gdynia Główna, Przemyśl Główny i Wrocław Główny.

Dla prawdziwych miłośników architektury, sztuki, fanów kolejnictwa, a także wszystkich kolekcjonerów powstały na tę okazję specjalne znaczki!

 

Znaczki okolicznościowe Fundacji Grupy PKP, fot. materiały promocyjne

Ekologiczne i unikatowe

Znaczki okolicznościowe, o których wyżej mowa to świetna pamiątka wykonana z naturalnego materiału – drewna. Nie ma w nim użytych barwników, farb, czy lakierów, jest w stu procentach ekologicznym produktem. Jest to niepowtarzalna propozycja i gratka dla prawdziwych kolekcjonerów. Wyjątkową cechą znaczków jest to, że są ręcznie wykonane.

Szczęśliwi posiadacze znaczków okolicznościowych w trakcie wycieczki po dworcu Gdynia Główna, fot. Łukasz Komła

Znaczek okolicznościowy (nazywany też turystycznym) przedstawia miejsce, do którego dotarł turysta. Jest pamiątką i potwierdzeniem pobytu w danym miejscu. W żadnym innym miejscu nie można zakupić takiego znaczka.

Znaczki z wizerunkiem dworców

Fundacja Grupy PKP wprowadziła w tym roku do obiegu pięć znaczków okolicznościowych z serii „Kolejowe Perły Architektury 2019” przedstawiających wizerunek dworców kolejowych zwiedzanych przez uczestników wycieczek. Znaczki można otrzymać bezpośrednio podczas takich wycieczek po dworcach, a po ich zakończeniu są cały czas dostępne w siedzibie Fundacji Grupy PKP przy ul. Szczęśliwickiej 62 w Warszawie.  „Jokery” można odebrać osobiście lub jeśli ktoś jest spoza Warszawy może je zamówić wysyłając e-mail pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Znaczki nie są przeznaczone do sprzedaży, ale wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do przekazania darowizny na cele statutowe Fundacji Grupy PKP.

Wycieczki z przewodnikiem

Fundacja Grupy PKP poprzez swoją działalność związaną z tradycją oraz historią kolejnictwa wspiera popularyzację sztuki, ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Jedną z podjętych inicjatyw jest organizowanie spacerów po dworcach kolejowych. Idea zrodziła się w lipcu 2017 roku, kiedy to Fundacja Grupy PKP uruchomiła pierwszy cykl wycieczek pt. „Kolejowe perły architektury modernizmu”. 

Przypomnijmy, że udział w spacerach biorą całe rodziny, fani kolei, bądź wszyscy zainteresowani historią dworców kolejowych, gdyż każdy znajdzie coś dla siebie.  Więcej informacji na temat znaczków turystycznych można znaleźć pod adresem: www.znaczki-turystyczne.pl

Fundacja Grupy PKP